Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Zwierzęta » Szczepienie szczeniaków, Jak, na co i kiedy zaszczepić szczeniaka

Jak, na co i kiedy zaszczepić szczeniaka?

Informacje o poradzie

W 6-7 tygodniu życia pieska spada poziom przeciwciał pochodzących z mleka matki, wtedy też można wykonać pierwsze szczepienie. Dwa tygodnie wcześniej należy odrobaczyć szczeniaka (jest to zwykle pierwsze lub drugie odrobaczenie, pierwszy raz można odrobaczyć psa w wieku 3 tygodni, następnie powinno się to powtarzać jeszcze 2 razy co 2 tygodnie).

Szczepimy pieska tylko, jeśli jest zupełnie zdrowy. Lepiej nie robić tego od razu, gdy trafia do nowego domu, ponieważ związany z tym stres może obniżyć skuteczność szczepionki, odczekajmy więc kilka dni.

Dostępne są szczepionki m.in. na takie choroby, jak: wścieklizna, nosówka, parwowiroza, kaszel kenelowy, choroba Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby wywołane adenowirusem), leptospiroza, koronawiroza, parainfluenza, bordetelloza, borelioza.

Szczepienie na wściekliznę jest ustawowym obowiązkiem każdego właściciela psa, należy posiadać zaświadczenie o odbyciu tego szczepienia przez psa przewożąc go publicznymi środkami transportu, jest również wymagane przy wyrabianiu paszportu dla zwierzęcia. Na wściekliznę szczepimy psy od 4 miesiąca życia, szczepienie powtarzamy co roku.

Wszystkie szczenięta należy szczepić na choroby często spotykane i ciężkie, a więc na nosówkę, parwowirozę, chorobę Rubartha i kaszel kenelowy. Szczepienie na inne choroby lepiej przedyskutować z lekarzem weterynarii, stosować je tylko w razie rzeczywistej potrzeby. Szczepionki mogą mieć działania niepożądane i powodować powikłania poszczepienne, dlatego lepiej dobrze rozważyć zastosowanie tych, które nie są niezbędne.

Najczęściej stosuje się następujący kalendarz szczepień podstawowych:

Wczesny:

- W 6-8 tygodniu życia psa, szczepimy go na nosówkę i parwowirozę.
- W 10-12 tygodniu życia, szczepienie na choroby zakaźne (nosówka, parwowiroza, parainfluenza, adenowiroza, parainfluenza, leptospiroza) .
- W 14-16 tygodniu życia, szczepienie na choroby zakaźne (nosówka, parwowiroza, adenowiroza, parainfluenza, leptospiroza, koronowiroza, bordetelloza, wścieklizna).

Późny:

- Powyżej 12 tygodnia życia, szczepienie na nosówkę, parwowirozę, adenowirozę, parainfluenzę, leptospirozę.
- 3, 4 tygodnie później szczepienie na nosówkę, parwowirozę, adenowirozę, parainfluenzę, leptospirozę, koronowirozę, bordetellozę, wściekliznę.

Pierwsze szczepienia zwykle przeprowadza hodowca, od tego kiedy zostały wykonane zależą terminy kolejnych szczepień.

Uwaga:

Jeśli nasz szczeniak nie był wcześniej szczepiony, pochodzi z niewiadomego źródła lub jest już chory będzie obowiązywał go inny grafik szczepień ustalony przez lekarza weterynarii.Jedziesz z psem za granicę - załatw mu paszport
Jak dbać o zęby naszego psa
Psie choroby - jakie objawy powinny nas niepokoić?
Co zrobić, kiedy dwa chomiki się gryzą?
Jakie są objawy chorób świnek morskich?
Szczeniak w domu - jak wychować pieska?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.