Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Zwierzęta » Świerzb u kota, Jak leczyć świerzb u kota

Jak leczyć świerzb u kota?

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Gajda

spec. działu: Zwierzęta

dodano: 2011-07-11 15:52:04

wyświetleń: 6594

Słowa kluczowe

zobacz również

Koty mogą zostać zaatakowane przez jedną z kilku odmian świerzbowca: świerzbowiec uszny, świerzbowiec koci lub świerzbowiec drążący. Świerzbowce to maleńkie pajęczaki, są jasnego koloru i zobaczyć je wyraźnie można pod mikroskopem, bez niego jeśli znajdują się na ciemnym tle widzimy je jako małe jasne kropeczki.

Najczęściej u kotów występuje świerzbowiec uszny. Jego objawy to wydzielina z uszu o nieprzyjemnym zapachu, potrząsanie głową przez kota i drapanie uszu.

Świerzbowiec koci atakuje najpierw zewnętrzne partie uszu i czoła kota, stamtąd przenosi się stopniowo na pozostałe partie ciała. Objawem jest drapanie się kota i pojawianie się wyłysień. Świerzbowiec koci nie przenosi się na ludzi.

Najczęściej przez te pasożyty atakowane są zwierzęta chore lub osłabione, wraz z leczeniem powinniśmy zadbać o podniesienie ogólnej odporności zwierzęcia.

Podstawą leczenia jest w przypadku świerzbowca usznego dokładne i regularne czyszczenie uszu oraz zakraplanie środkami przeciwpasożytniczymi przepisanymi przez weterynarza. Ważne by tego nie zaniedbywać i nie przestawać, gdy tylko zauważymy poprawę. Codzienne czyszczenie uszu może być konieczne przez nawet ponad miesiąc. W przeciwnym razie możemy spodziewać się szybkiego nawrotu choroby.


Przeczytaj, jeśli planujesz adopcję kota
Jak rozpoznać zapalenie otrzewnej u kota?
Jak leczyć dyskopatię u psa?
Kiedy przeprowadzić kastrację kota?
Czy twoja kotka będzie mamą?
Jak, na co i kiedy szczepić kota?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.