Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Zwierzęta » Przepuklina u psa – leczenie, Jak leczyć przepuklinę u psa

Jak leczyć przepuklinę u psa?

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Gajda

spec. działu: Zwierzęta

dodano: 2011-07-13 15:30:42

wyświetleń: 11541

Słowa kluczowe

zobacz również

Przepuklina wynika z nieprawidłowej budowy lub uszkodzenia jamy brzusznej. Składa się z wrot przepukliny (miejsca przez, które wydostaje się jej zawartość), kanału (drogi którą zawartość przemieszcza się do okolic podskórnych), worka przepuklinowego. Właściciel może zauważyć na ciele psa wybrzuszenie, zwykle w okolicach pępka lub pachwiny.

W zależności od wielkości worka przepuklinowego i związanego z tym ryzyka stosuje się leczenie operacyjne lub zachowawcze. O wyborze sposobu leczenia decyduje lekarz weterynarii na podstawie badania psa.

Niewielkie przepukliny pępkowe nie wymagają przeprowadzania zabiegu chirurgicznego, zwykle wraz z rozwojem i wzrostem psa znikają same przed 6 miesiącem życia psa.

Większe przepukliny wiążą się z ryzykiem dostania się do worka przepuklinowego jelita, co – poza bolesnością – może prowadzić do jego martwicy i zapalenia otrzewnej. W czasie zabiegu zawartość worka przepuklinowego wprowadza się z powrotem do jamy brzusznej i zamyka otwór przepuklinowy.

Zabieg usunięcia przepukliny nie należy do skomplikowanych, ale jak przy każdym zabiegu chirurgicznym występuje ryzyko związane z podaniem narkozy, dlatego często niewielkie (nie zagrażające życiu psa) przepukliny usuwa się przy okazji innego zabiegu np. kastracji czy sterylizacji.

Przy przepuklinach przeponowych stosuje się zwykle zabieg chirurgiczny, samo leczenie farmakologiczne możliwe jest tylko we wczesnej fazie rozwoju schorzenia.

Uwaga:

W każdym przypadku powinniśmy zaufać weterynarzowi, który najlepiej oceni stopień zaawansowania choroby, wynikające z niego zagrożenia dla naszego psa i dobierze najlepszy dla danego przypadku sposób leczenia.

Jak odrobaczyć psa w domu?
Jak dbać o zęby naszego psa
Kompletujemy wyprawkę dla szczeniaka
Jakie rozpoznać chorobę naszego chomika?
Czy można kąpać szczeniaka? Jak i kiedy to robić?
W jakich schorzeniach zaleca się dogoterapię?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.