Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Zwierzęta » Świnka miniaturka hodowla, Jak hodować świnkę miniaturkę

Jak hodować świnkę miniaturkę?

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Gajda

spec. działu: Zwierzęta

dodano: 2011-07-12 13:42:06

wyświetleń: 35757

Słowa kluczowe

zobacz również

Świnki miniaturowe (ang. – micropigs, teacup pigs), które zyskują ostatnio popularność jako zwierzęta domowe, powstały w wyniku krzyżowania ze sobą najmniejszych (a więc i najsłabszych) osobników z miotów. Tego typu hodowla prowadzi zwykle do poważnych obciążeń genetycznych i skłonności do chorób (częste krzyżowanie spokrewnionych ze sobą świnek).

Świnki miniaturowe żyją ok.15-20 lat, dorosłe osobniki osiągają wielkość 30-40 cm i wagę ok. 30 kg. Są to zwierzęta bardzo kontaktowe i inteligentne, łatwo przywiązują się do człowieka, można nauczyć je korzystania z kuwety oraz wielu sztuczek.

Najlepiej chowają się w towarzystwie drugiej świnki. Choć wyglądają jak słodkie maskotki są to zwierzęta o dużej potrzebie aktywności, jeśli właściciele nie wprowadzą konsekwentnych zasad i nie zajmą się ich wychowaniem mogą sprawiać spore problemy swym zachowaniem. Świnkom należy zapewnić dużo ruchu oraz miejsca, w którym mogą ryć w ziemi.

Przed zakupem świnki należy dobrze się zastanowić czy będziemy mogli poświęcić jej odpowiednią ilość czasu (co najmniej tyle ile wymaga opieka nad psem) i to przez 15-20 lat.

Źródło: sxc.hu

Jeśli jesteśmy zdecydowani zostać właścicielami świnki miniaturki w Polsce nie będziemy mieć dużego wyboru hodowli, jest ich na razie zaledwie kilka. Cena świnki za granicą to ok. 1000$, w Polsce ok. 800zł. Problemem, jaki możemy napotkać już po nabyciu świnki, może być między innymi znalezienie weterynarza znającego się na potrzebach i leczeniu świnek miniaturowych.

Zaletą świnek jako zwierząt domowych jest to, że ludzie rzadko są na nie uczuleni, mogą więc być dla alergików alternatywą dla posiadania psa.

Uwaga:

Pewien właściciel świń stwierdził, że trzymanie w domach świnek może okazać się dużym problemem i jest dobre najwyżej dla ludzi szybko nudzących się i lubiących bekon… Oby czytelnicy serwisu Spec.pl nie podzielali jego zdania.

Jak hodować papużkę falistą?
Jak założyć akwarium? - budowa akwarium krok po kroku
Królik w domu - zasady hodowli
Czym karmić świnkę miniaturkę?
Jakie są objawy chorób świnek morskich?
Jak hodować szynszyle?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.