Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Zwierzęta » Świnka miniaturka hodowla, Jak hodować świnkę miniaturkę

Jak hodować świnkę miniaturkę?

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Gajda

spec. działu: Zwierzęta

dodano: 2011-07-12 13:42:06

wyświetleń: 35400

Słowa kluczowe

zobacz również

Świnki miniaturowe (ang. – micropigs, teacup pigs), które zyskują ostatnio popularność jako zwierzęta domowe, powstały w wyniku krzyżowania ze sobą najmniejszych (a więc i najsłabszych) osobników z miotów. Tego typu hodowla prowadzi zwykle do poważnych obciążeń genetycznych i skłonności do chorób (częste krzyżowanie spokrewnionych ze sobą świnek).

Świnki miniaturowe żyją ok.15-20 lat, dorosłe osobniki osiągają wielkość 30-40 cm i wagę ok. 30 kg. Są to zwierzęta bardzo kontaktowe i inteligentne, łatwo przywiązują się do człowieka, można nauczyć je korzystania z kuwety oraz wielu sztuczek.

Najlepiej chowają się w towarzystwie drugiej świnki. Choć wyglądają jak słodkie maskotki są to zwierzęta o dużej potrzebie aktywności, jeśli właściciele nie wprowadzą konsekwentnych zasad i nie zajmą się ich wychowaniem mogą sprawiać spore problemy swym zachowaniem. Świnkom należy zapewnić dużo ruchu oraz miejsca, w którym mogą ryć w ziemi.

Przed zakupem świnki należy dobrze się zastanowić czy będziemy mogli poświęcić jej odpowiednią ilość czasu (co najmniej tyle ile wymaga opieka nad psem) i to przez 15-20 lat.

Źródło: sxc.hu

Jeśli jesteśmy zdecydowani zostać właścicielami świnki miniaturki w Polsce nie będziemy mieć dużego wyboru hodowli, jest ich na razie zaledwie kilka. Cena świnki za granicą to ok. 1000$, w Polsce ok. 800zł. Problemem, jaki możemy napotkać już po nabyciu świnki, może być między innymi znalezienie weterynarza znającego się na potrzebach i leczeniu świnek miniaturowych.

Zaletą świnek jako zwierząt domowych jest to, że ludzie rzadko są na nie uczuleni, mogą więc być dla alergików alternatywą dla posiadania psa.

Uwaga:

Pewien właściciel świń stwierdził, że trzymanie w domach świnek może okazać się dużym problemem i jest dobre najwyżej dla ludzi szybko nudzących się i lubiących bekon… Oby czytelnicy serwisu Spec.pl nie podzielali jego zdania.

Jak hodować papużkę falistą?
Jak hodować jeża pigmejskiego?
Czym karmić świnkę miniaturkę?
Czy warto hodować zwierzęta egzotyczne?
Jak hodować koszatniczkę?
Jak założyć akwarium? - budowa akwarium krok po kroku
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.