Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Zwierzęta » Koszatniczka hodowla, Jak hodować koszatniczkę

Jak hodować koszatniczkę?

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Gajda

spec. działu: Zwierzęta

dodano: 2011-07-12 10:55:48

wyświetleń: 6097

Słowa kluczowe

zobacz również

Koszatniczki są gryzoniami pochodzącymi z terenów Chile, gdzie postrzegane są jako szkodniki z powodu niszczenia upraw. Są roślinożerne, żywią się trawami, ziołami, korą drzew, owocami i nasionami. Żyją w małych koloniach zamieszkując norki i tunele. W niewoli żyją ok. 6-8 lat.

Ponieważ są to zwierzęta stadne, lepiej czują się w grupach. Wprawdzie trzymana pojedynczo koszatniczka może się bardziej przywiązać do właściciela, jednak brak towarzystwa przedstawicieli tego samego gatunku może prowadzić do stresu, wygryzania sierści, utraty apetytu.

Do domowej hodowli dobrze jest wybrać przedstawicieli tej samej płci lub wykastrować samce aby uniknąć szybkiego mnożenia się zwierząt. Musimy zapewnić im jak największą przestrzeń i możliwość ruchu. Klatka jest lepszym wyborem niż akwarium ponieważ zapewnia lepszą wentylację. Dobrze jest wybrać klatkę z pięterkami co urozmaici naszym koszatniczkom życie. Jako podłoża możemy używać trocin, a jako dodatkowej wyściółki gniazda ręczników papierowych.

Koszatniczki są bardzo energicznymi zwierzątkami, należy im zapewnić jak najwięcej rozrywek w postaci kołowrotków, tuneli, kryjówek, możliwości wspinania się. Pamiętajmy, że wszelkie plastikowe i drewniane elementy znajdujące się w klatce, muszą być często wymieniane, ponieważ bywają niszczone przez koszatniczki.

Koniecznym elementem w klatce naszych pupili jest poidełko z wodą, miski na wodę raczej się w przypadku tych zwierząt nie sprawdzają, ponieważ woda jest wylewana, a miska zakopywana. Również pokarm lepiej podawać w mocowanych do ścianek pojemnikach.

Koszatniczki lubią kąpiele w piasku, możemy go nabyć w sklepach zoologicznych i wstawiać do klatki w pojemniku.

Podajemy karmę dla szynszyli i koszatniczek, dodatkowo możemy uzupełniać dietę umytymi liśćmi mleczu, gałązkami drzew, marchewką, orzechami, sianem.


Jak hodować szynszyle?
Czy warto hodować zwierzęta egzotyczne?
Jak hodować papużkę falistą?
Kanarek - wszystko o jego hodowli
Jak hodować jeża pigmejskiego?
Czym żywić koszatniczkę?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.