Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Zwierzęta » Koszty utrzymania psa, Ile kosztuje utrzymanie psa?

Ile kosztuje pies? - wyliczamy koszty utrzymania

Informacje o poradzie

Trudno jest oszacować koszt utrzymania psa, w każdym konkretnym przypadku sytuacja przedstawia się trochę inaczej. Wszystko zależy od wymagań konkretnej rasy/typu psa, jego wielkości, rodzaju sierści, skłonności do chorób i wielu innych czynników.

Zwykle najkosztowniejsze jest utrzymanie młodego i starszego psa. Na początek podstawowa wyprawka, a więc legowisko, miski, zabawki, smycz, obroża, w sumie to koszt około 100-200 złotych (podane ceny są czysto orientacyjne, na pewno można znaleźć tańsze warianty a bardzo wymagający i nieoszczędzający na pupilach właściciele mogą na tego typu akcesoria wydać o wiele większą sumę, przykładowo posłanie dla małego psa możemy kupić za 20 zł ale też bardziej „ekskluzywne” za 600zł).

Kolejne wydatki to szczepienia, odrobaczenia, kontrole zdrowia (120-200zł).  Nie należy oszczędzać na żywieniu rosnącego pieska, w przeciwnym razie możemy później wydać znacznie więcej na leczenie schorzeń wynikających z niewłaściwej diety. Koszt 1kg karmy dla szczeniąt w miarę dobrej jakości to ok. 20-30zł (dawkowanie ok. 150-350g. dziennie w zależności od wielkości, wieku psa i rodzaju karmy). Jeśli chcemy uczęszczać z pieskiem na zajęcia psiego przedszkola liczmy się z wydatkiem 300-400zł. Koszt zniszczeń poczynionych w domu przez dorastającego psa jest bardzo zróżnicowany i może wahać się od 10 do tysięcy złotych.

Gdy pies już dorośnie możemy na jakiś czas odetchnąć z ulgą. Koszt karmy dobrej jakości to ok.15-25zł/kg (w zależności od wielkości zakupionego opakowania, dawkowanie jest zależne od wielkości psa, jego poziomu aktywności i konkretnego rodzaju karmy. Poza żywieniem psa, zakupem zabawek i gryzaków, corocznymi szczepieniami (ok.60-100zł), odrobaczaniem (20-40zł), zakupem preparatów przeciwkleszczowych i przeciwpchelnych (15-30zł) dojść może jeszcze koszt pozostawienia pupila w hotelu dla zwierząt lub pod opieką petsittera na czas ewentualnego wyjazdu właścicieli (30-70zł/doba opieki).

Oczywiście zawsze należy być gotowym na awaryjne sytuacje w postaci problemów zdrowotnych, które mogą wystąpić w każdym wieku psa. Koszty leczenia są zależne od konkretnego problemu. Starzenie się psa wiąże się zwykle ze wzrostem kosztu jego utrzymania ze względu na pogarszającą się kondycję i stan zdrowia zwierzę może wymagać specjalnych suplementów diety (np. preparaty z glukozaminą i chondroityną na stawy to koszt ok. 60-140z/100 tabletek), leczenia, dodatkowej opieki.

Psy posiadające długą, wymagającą pielęgnacji sierść oznaczają dodatkowe wydatki na specjalne kosmetyki i wizyty w salonach piękności dla psów (nie zawsze właściciele są w stanie samodzielnie poradzić sobie z pielęgnacją wymagającej sierści).

Niesprzątanie na spacerach po swoim psie może pociągnąć za sobą koszt mandatów od straży miejskiej.

Takich dodatkowych wydatków może być sporo, wszystko zależy od konkretnego przypadku psa i właściciela.

Uwaga:

Przeciętny miesięczny koszt utrzymania psa średniej wielkości, zdrowego, dorosłego psa to ok. 100-200zł. Należy się jednak liczyć z możliwymi odchyleniami tej kwoty wzwyż.

Twój pies łysieje? Poznaj powody! Radzi specjalista!
Czego objawem może być kaszel psa?
 Co oznacza wypadanie zębów u psa?
Dlaczego pies ciągle się drapie?
Chcesz adoptować psa - na to zwróć uwagę
Jak karmić naszego szczeniaka?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.