Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Zwierzęta » Pies się drapie - przyczyny, Dlaczego pies ciągle się drapie

Dlaczego pies ciągle się drapie?

Informacje o poradzie

Do najczęstszych przyczyn drapania się psów należą pasożyty skórne i alergie. Najczęściej występujące u psów pasożyty to pchły, które dodatkowo wywołują swymi ugryzieniami silną reakcję alergiczną. Najlepiej jest takim sytuacjom zapobiegać regularnie stosując preparaty przeciwpchelne w postaci obroży lub typu spot-on (zakraplanych na skórę).

Jeśli jest już za późno i nasz pies zaczął się intensywnie drapać, a na jego skórze zauważyliśmy pchły lub ich odchody, czym prędzej nabywamy środek przeciwpchelny dla psa oraz środek odpchlający do stosowania w otoczeniu psa np. na jego posłaniu. Udajemy się też z psem do weterynarza, by ten złagodził uczucie swędzenia lekami przeciwalergicznymi.

Inne pasożyty skórne występujące na skórze psa to wszy, kleszcze, świerzbowce i nużeńce. Równie częstą co pasożyty przyczyną drapania się psów są alergie.

U psów może występować alergia wziewna, np. na pyłki, roztocza, naskórek. W wyniku czego rozwija się atopowe zapalenie skóry objawiające się głównie świądem, mogą wystąpić również zapalenie spojówek, uszu lub zmiany astmatyczne. Możemy podejrzewać uczulenie na pyłki traw jeśli objawy występują sezonowo.

Rzadką formą alergii u psów jest alergia kontaktowa, psia sierść jest stosunkowo dobrym zabezpieczeniem jednak i ta forma uczulenie może przytrafić się naszemu pupilowi. W tym przypadku zmiany skórne występują w miejscu kontaktu z alergenem.  Zwykle bywa to uczulenie na obroże przeciwpchelne, w takim przypadku wystarczy zmienić obrożę na inne formy zabezpieczenia przeciwpchelnego.

Kolejnym rodzajem uczuleń są alergie pokarmowe. Psy mogą po dłuższym czasie przyjmowania danego pokarmu uczulić się na jeden lub kilka z jego składników. Objawy to głównie świąd, zapalenie skóry, czasem uszu, w niektórych przypadkach może też wystąpić biegunka.

Uwaga:

Czasami nadmierne drapanie się psa może być sposobem odreagowania stresu, zanim jednak zwrócimy się o pomoc do psiego psychologa, wykluczmy przyczyny alergiczne oraz obecność pasożytów, diagnozę oczywiście musi postawić lekarz weterynarii na podstawie przeprowadzonych badań.

 Jakie są objawy choroby u szczeniaków?
Jak dbać o skaleczoną łapę psa?
Kup swojemu szczurkowi odpowiednią zabawkę
Tresujemy labradora - jak szkolić labradora?
Jak karać psa bez użycia siły?
Jak karmić naszego szczeniaka?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.