Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Zwierzęta » Karma dla szynszyli, Czym karmić szynszyla?

Czym powinniśmy karmić szynszyle

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Gajda

spec. działu: Zwierzęta

dodano: 2010-12-28 13:30:39

wyświetleń: 5298

Słowa kluczowe

zobacz również

Naturalnym środowiskiem szynszyli są półpustynne górskie tereny. Żywią się głównie suchym i wyłącznie roślinnym pokarmem. Tamtejszy klimat nie sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, dlatego szynszyle nie są przystosowane do radzenia sobie z takimi intruzami. Należy wziąć to pod uwagę dobierając dla nich pokarm, dokładając wszystkich starań, by pochodził on z jak najlepszych źródeł i był w jak największym stopniu wolny od zanieczyszczeń.

Podstawą diety powinien być specjalny granulat dla szynszyli oraz siano. W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów granulatu różniących się smakiem i składem, wybór jednego z nich możemy uzależnić od preferencji naszego pupila. Zwracajmy uwagę na termin ważności karmy i jej stan, sprawdzajmy zawsze, czy granulat nie ma zalążków pleśni.

Podawanie wyłącznie mieszanek dla gryzoni (zboża, nasiona, suszone warzywa i owoce, granulat) niesie ze sobą ryzyko wybierania przez zwierzęta tylko niektórych składników pokarmu, co może prowadzić do niewłaściwego zbilansowania diety.

Staramy się karmić pupila o stałej porze, najlepiej robić to wieczorem, ponieważ jest to pora aktywności szynszyli, w razie potrzeby dokarmiamy zwierzę również rano. Jeśli zmieniamy dietę szynszyli najlepiej robić to stopniowo, mieszając najpierw niewielką ilość karmy, którą będziemy teraz stosować do podawanej do tej pory, stopniowo zmieniamy proporcje dodając coraz więcej nowej karmy.

Sianko najlepiej kupować w sklepach zoologicznych, podajemy około 80g dziennie.

Jako urozmaicenie diety możemy podawać orzechy, suszone lub świeże owoce i warzywa (świeże tylko raz na dłuższy czas, w niewielkich ilościach), liście mleczu, szpinaku lub sałaty, gałązki drzew. Takie dodatki stosujemy z dużym umiarem. Regularnie usuwamy resztki niezjedzonego pokarmu, by nie stały się pożywką dla pleśni i bakterii. Owoce, warzywa, rośliny liściaste i gałązki przed podaniem dokładnie myjemy, podajemy po obeschnięciu.

Dietę szynszyli warto wzbogacić w wapno, najlepiej podawane w formie twardej kostki dla gryzoni, pomaga przy okazji ścierać zęby.

Trawienie jest ułatwiane dzięki dużej ilości ruchu, powinniśmy więc regularnie wypuszczać szynszyle z klatki, by mogły swobodnie pobiegać.

Zwierzę zawsze musi mieć dostęp do świeżej, czystej wody, którą codziennie wymieniamy. Wodę z kranu najlepiej przegotować i wystudzić, by usunąć z niej nadmiar chloru. Woda w misce często się rozlewa i ulega zanieczyszczeniom, lepiej więc używać kulkowych poidełek dla gryzoni.


Co zrobić, kiedy pies nie chce pić?
Kiedy i jak dokarmiać ptaki?
Jak rozpoznać cieczkę u suczki?
Jakie są przyczyny drgawek u psa?
 Jak przygotować gniazdo wykotowe?
Czy mój pies ma depresję?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.