Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Zwierzęta » Wąsy kota - odrastanie , Czy kotu odrastają wąsy

Czy kocie wąsy odrastają? Odpowiada specjalista!

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Gajda

spec. działu: Zwierzęta

dodano: 2011-03-23 15:34:30

wyświetleń: 16522

Słowa kluczowe

zobacz również

Wąsy kota, zwane też wibrysami lub włosami czuciowymi są bardzo czułym aparatem pomagającym kotu poruszać się w gorszym oświetleniu gdy informacje wzrokowe są niewystarczające. U nasady wibrysów znajdują się liczne połączenia nerwowe. Sztywne wąsy odbierają delikatne wibracje powietrza dzięki czemu kot może określić odległość od otaczających go obiektów. Pomagają mu one też w ocenie możliwości przeciśnięcia się przez wąskie przejścia i w polowaniu określając dokładne położenie ofiary.

 

Potocznie mówi się, że kot widzi w ciemności, to prawda że potrzebuje znacznie mniejszej ilości światła w porównaniu człowiekiem by wyraźnie widzieć, dzieje się tak dzięki dodatkowej warstwie oka (tapetum lucidum) odbijającej światło. Jednak w zupełnej ciemności kot nie widzi i porusza się właśnie na podstawie informacji uzyskiwanych przez włosy czuciowe.

Koty, u których doszło do uszkodzenia wibrysów czują się niepewnie, chodzą jakby były pijane, nie są w stanie polować w gorszym oświetleniu a więc w porach najczęściej wybieranych przez koty na polowania – o zmierzchu i świcie.

Na szczęście podobnie jak inne włosy, kocie wąsy odrastają i po kilku tygodniach po uszkodzeniach nie powinno być śladu. Nie wolno jednak świadomie przycinać wibrysów ponieważ znacznie upośledza to kocie zdolności poruszania się i wywołuje duży stres.

problemy z kotemmorguefile.com

Wąsy są u kotów regularnie wymieniane, jedne wypadają a na ich miejsce wyrastają nowe. Czasem kruszenie się wąsów lub ich nadmierne wypadanie może być spowodowane niedoborami pokarmowymi lub alergią, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii i jeśli stwierdzi taką potrzebę wprowadzić suplementację diety.

Najczęściej kocie wąsy padają ofiarą dzieci, jeśli więc mamy w domu małe dziecko wytłumaczmy mu, że kotkowi nie wolno obcinać wąsów.

Jeśli zauważymy u naszego kota uszkodzenie wibrysów a jest to kot wychodzący z domu, nie wypuszczajmy go do czasu odrośnięcia wąsów w porach wieczornych i nocnych ponieważ jest on w tej sytuacji bardziej narażony na różnego rodzaju wypadki.

 


Przyczyny łysienia kotów - pisze specjalista...
Jak przygotować kota do podróży?
Jak nauczyć szczeniaczka czystości? Radzi specjalista!
Objawy chorób u kotów – Jak sprawdzić czy kot jest chory?
Higiena kocich zębów - jak myć zęby kotu?
Jak radzić sobie z łupieżem u kota?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.