Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Zwierzęta » Zęby – wypadanie zębów u psów, Co oznacza wypadanie zębów u psa

Co oznacza wypadanie zębów u psa?

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Gajda

spec. działu: Zwierzęta

dodano: 2011-07-11 15:55:57

wyświetleń: 7920

Słowa kluczowe

zobacz również

Psy podobnie jak ludzie wymieniają w młodym wieku zęby mleczne na stałe. Mleczne zęby zaczynają zwykle wypadać ok. 3 miesiąca życia, jednak różnice czasowe między poszczególnymi psami są dość częste.

Psy mają 28 zębów mlecznych, a po wymianie – 42 zęby stałe. Jeśli nasz pies ma kilka miesięcy i zauważymy, że wypadają mu zęby nie należy się tym przejmować, jest to całkowicie normalne zjawisko. Jeśli nasz szczeniak zachoruje, poinformujmy weterynarza jeśli jest w okresie wymiany zębów. Jest to istotna informacja, ponieważ podawanie w tym czasie niektórych antybiotyków może zaburzyć proces wyrastania zębów stałych.

Jeśli naszemu niemłodemu już psu wypadają zęby koniecznie skonsultujmy to z weterynarzem i przyjrzyjmy się dokładnie w jakim stanie są jego pozostałe zęby. Najczęstszym powodem problemów psów z uzębieniem jest kamień nazębny, w którym rozwijają się bakterie i może prowadzić do rozwoju parodontozy (zanikowych zmian zębodołów) w wyniku czego dochodzi do wypadania zębów.

Tworzeniu się kamienia nazębnego sprzyja podawanie wyłącznie mokrej karmy i braku gryzaków które pomagają psu w utrzymaniu higieny jamy ustnej. Kamień nazębny może być usunięty przez lekarza weterynarii. Używajmy profilaktycznie środków zwalczających kamień nazębny takich jak pasty do zębów, płyny (tylko tych przeznaczonych dla psów).


Kleszcz u psa, kota - Jak zapobiegać ukąszeniu kleszcza?
Czym może być spowodowany paraliż u psa?
Kompletujemy wyprawkę dla szczeniaka
Jakie są objawy przepukliny u psa?
Jak rozpoznać zatrucie u psa?
Jak obciąć pazury naszemu psu?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.