Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Zwierzęta » Zęby – wypadanie zębów u psów, Co oznacza wypadanie zębów u psa

Co oznacza wypadanie zębów u psa?

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Gajda

spec. działu: Zwierzęta

dodano: 2011-07-11 15:55:57

wyświetleń: 7947

Słowa kluczowe

zobacz również

Psy podobnie jak ludzie wymieniają w młodym wieku zęby mleczne na stałe. Mleczne zęby zaczynają zwykle wypadać ok. 3 miesiąca życia, jednak różnice czasowe między poszczególnymi psami są dość częste.

Psy mają 28 zębów mlecznych, a po wymianie – 42 zęby stałe. Jeśli nasz pies ma kilka miesięcy i zauważymy, że wypadają mu zęby nie należy się tym przejmować, jest to całkowicie normalne zjawisko. Jeśli nasz szczeniak zachoruje, poinformujmy weterynarza jeśli jest w okresie wymiany zębów. Jest to istotna informacja, ponieważ podawanie w tym czasie niektórych antybiotyków może zaburzyć proces wyrastania zębów stałych.

Jeśli naszemu niemłodemu już psu wypadają zęby koniecznie skonsultujmy to z weterynarzem i przyjrzyjmy się dokładnie w jakim stanie są jego pozostałe zęby. Najczęstszym powodem problemów psów z uzębieniem jest kamień nazębny, w którym rozwijają się bakterie i może prowadzić do rozwoju parodontozy (zanikowych zmian zębodołów) w wyniku czego dochodzi do wypadania zębów.

Tworzeniu się kamienia nazębnego sprzyja podawanie wyłącznie mokrej karmy i braku gryzaków które pomagają psu w utrzymaniu higieny jamy ustnej. Kamień nazębny może być usunięty przez lekarza weterynarii. Używajmy profilaktycznie środków zwalczających kamień nazębny takich jak pasty do zębów, płyny (tylko tych przeznaczonych dla psów).


Czy mój pies ma depresję?
Jak rozpoznać zatrucie u psa?
Karmienie szczeniaka - zasady żywienia małego pieska
Jak oswoić szczeniaka z innym psem?
Masz yorka w domu? Dowiedz się jak go wychować?
Co zrobić, kiedy pies nie chce iść na spacer?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.