Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Zwierzęta » Choroby myszy objawy, Jakie są objawy chorób myszy?

Choroby myszy domowych - profilaktyka i objawy

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Gajda

spec. działu: Zwierzęta

dodano: 2010-12-09 14:44:22

wyświetleń: 6486

Słowa kluczowe

zobacz również

W hodowli myszek skupiamy się na profilaktyce chorób, czyli zapewnieniu naszym podopiecznym jak najlepszych warunków życia i odpowiedniej diety.

Klatka lub akwarium z myszkami powinny być tak usytuowane, by nie narażać zwierząt na przegrzanie lub wychłodzenie i oszczędzić im nadmiernego stresu. Mieszkanie myszek powinno znajdować się więc w spokojnym miejscu z dala od telewizora, radia czy innego sprzętu grającego. Musimy zapewnić im odseparowanie od innych zwierząt, jeśli takie przebywają w domu. Zaglądający do klatki pies czy kot mogą śmiertelnie przestraszyć myszkę.

Stres prowadzi do osłabienia odporności organizmu i sprzyja rozwojowi chorób. Zapewniamy myszkom schronienie w obrębie klatki, gdzie będą mogły poczuć się bezpiecznie i spokojnie wypoczywać.

Uważnie obserwujemy zachowanie i wygląd myszek. Powinny nas zaniepokoić takie zmiany, jak zmniejszenie poziomu aktywności, utrata apetytu, biegunki, wymioty, kaszel, wyciek z nosa lub oczu, problemy z oddychaniem, zmiany skórne (zgrubienia, strupy, guzy, rany), wyłysienia, nadmierne wypadanie i zmatowienie sierści.

Niektóre z chorób mogących występować u myszek:

1) Alergie – najczęściej wywołane przez nowy składnik pokarmu lub zmianę ściółki, objawy: drapanie się, wyłysienia, strupki na skórze, biegunka.
2) Przeziębienie – wywołane wahaniami temperatury lub wychłodzeniem zwierzęcia, objawy: kichanie, wyciek z nosa i oczu, apatia, utrata apetytu.
3) Grzyby – zarażenie najczęściej w wyniku kontaktu z innymi chorymi zwierzętami, objawy: łuskowate zmiany skórne, drapanie się, wyłysienia.
4) Nowotwory – najłatwiej dostrzec guzy jąder, gruczołów mlekowych, skóry.
5) Kokcydioza – choroba wywołana przez pierwotniaki, objawem są przewlekłe biegunki z domieszką krwi.
6) Mykoplazmoza – choroba atakująca górne drogi oddechowe, wywołana przez zbyt wysoki poziom amoniaku w środowisku (zaniedbanie higieny). Objawy: wypływ z nosa, senność, duszności.
7) Pasożyty: wewnętrzne, np. tasiemce, nicienie, objawy: chudnięcie, biegunki.
zewnętrzne, np. pchły, wszy, świerzb, objawy: drapanie się, wyłysienia, rany.
8) Przerost zębów – jeśli myszki nie mają na czym ścierać zębów mogą one osiągnąć zbyt duże rozmiary uniemożliwiające pobieranie pokarmu, należy czym prędzej udać się do weterynarza w celu przeprowadzenia zabiegu skrócenia zębów, w przeciwnym razie myszce grozi śmierć z głodu. By zapobiec takiej sytuacji, należy myszkom podawać twarde wapno lub gałązki drzew do gryzienia.

Uwaga:

Jeśli podejrzewamy, że myszka może być chora, odseparowujemy ją od innych myszek (jeśli mamy więcej niż jedno zwierzątko) i czym prędzej udajemy się do lekarza weterynarii, najlepiej specjalizującego się w leczeniu gryzoni.

Jak radzić sobie z łupieżem u kota?
 Jakie są objawy choroby u szczeniaków?
Psie choroby - jakie objawy powinny nas niepokoić?
Co zrobić, kiedy dwa chomiki się gryzą?
Masz w domu tchórzofretkę? Przeczytaj jak ją karmić!
Jak radzić sobie z katarem u kota?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.