Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Rośliny i Kwiaty » Rośliny trujące doniczkowe , Rośliny trujące w domu

Trujące rośliny doniczkowe - sprawdź, których unikać!

Informacje o poradzie

JoannaJoanna

autor porady:
Joanna Wołejszo

spec. działu: Dom i Ogród

dodano: 2011-05-19 15:17:53

wyświetleń: 6366

Słowa kluczowe

zobacz również

Rośliny trujące mogą występować nie tylko w ogrodzie. Także wśród roślin doniczkowych znaleźć możemy wiele odmian o toksycznym działaniu.

 

Do najpopularniejszych trujących gatunków roślin doniczkowych należą: wilczomlecze, kroton, diffenbachia, oleander, anturium, filodendron, dracena, hoja i fikus.

Wilczomlecz lśniący Euphorbia millii z rodziny wilczomleczowatych Euphorbiaceae posiada duże jajowate, ostro zakończone liście. Jego kwiatostany są niepozorne, często zółte lub zielonkawe. Roślina jest ozdobna z przywiatków otaczających kwiatostan. W zależności od odmiany mogą one być ognistoczerwone, różowe, żółte lub kremowe. Po złamaniu lub przekrojeniu  pędu wilczomlecze wydzielają biały, mleczny sok, który jest trujący i może powodować podrażnienia skóry.

Jedną z najbardziej trujących roślin doniczkowych jest Oleander pospolity Nerium oleander z rodziny toinowatych Apocynaceae. Jest to wiecznie zielony krzew o elastycznych pędach. Liście ma skórzaste i lancetowate. Mogą przybierać barwę jednolitą, są także odmiany dwubarwne. Oleander może mieć kwiaty różowe, białe lub czerwone. Zawiera niebezpieczne glikozydy, które mogą zaburzać pracę serca.

rośliny trująceFot. sxc.hu

Kroton Cadiaeum z rodziny wilczomleczowatych Euphorbiaceae nazywany także trójskrzynem jest wiecznie zielonym krzewem. Liście krotona są zwykle czterobarwne, szerokie lub wąskie, czasem spiralnie skręcone. Barwy liści to głównie odcienie żółtego, czerwonego, niekiedy są nakrapiane, smugowane. Jest to roślina silnie trująca.

Najgroźniejszą rośliną, która zawiera rafidy czyli nierozpuszczalne szczawiany wapnia, jest Difenbachia Dieffenbachia z rodziny obrazkowatych Araceae. Roślina ta posiada liście szerokoeliptyczne z sercowatą nasadą. Ozdobą są jasnozielone plamy i smugi.

Pozostałe gatunki to: kaladium Caladium, monstera Monstera, skrzydłokwiat Spathiphyllum, syngonium Syngonium.

Kaladium Caladium z rodziny obrazkowatych Araceae posiada ozdobne, kolorowe liście. Barwy są dość intensywne w różnych odcieniach czerwonego, różowego, zielonego, białego. Liście mają podkreślone unerwienie. Sok tej rośliny powoduje podrażnienia układu trawiennego.

 

Uwaga:

Podczas wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych tych roślin doniczkowych powinniśmy zachować ostrożność. Zwłaszcza podczas przesadzania, rozmnażania zakładajmy rękawiczki. Gdy w domu, mieszkaniu przebywają dzieci, postarajmy się te rośliny postawić w miejscu trudno dla nich dostępnym. Przypilnujmy, by pod żadnym pozorem nie zrywały liści.

Jak ulepszyć glebę piaszczystą?
Jak pielęgnować fikusy?
Jak dbać o paprotkę?
Co to są nawozy naturalne?
Jak pielęgnować powojnik (clematis)?
Pomyśl już o następnej jesieni - Pomożemy wybrać odpowiednie byliny!
1
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.