Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Rośliny i Kwiaty » Trawy ozdobne - przycinanie, Kiedy przycinać trawy ozdobne

Trawy ozdobne - kiedy należy je przycinać?

Informacje o poradzie

JoannaJoanna

autor porady:
Joanna Wołejszo

spec. działu: Dom i Ogród

dodano: 2011-12-06 12:29:58

wyświetleń: 10981

Słowa kluczowe

zobacz również

Szczególną grupą w ogrodzie są trawy ozdobne, turzyce i sity. Dodają one uroku każdej rabacie, przyczyniając się do malowniczośc

Trawy ozdobne nie mają dużych wymagań siedliskowych i glebowych. Są odporne na wszelkie szkodniki, choroby. Nie wymagają także obfitego podlewania czy nawożenia. Większość gatunków jest odporna na mróz, jedynie kilka delikatniejszych gatunków wymaga okrycia na zimę. Dzięki łatwej pielęgnacji znajdują coraz większą grupę zwolenników.

Większość traw najefektowniej wygląda jako pojedynczy gatunek w ogrodzie, zwłaszcza następujące gatunki Miskant cukrowy (Miscanthus sachcariflorus) czy Miskant chiński (Miscanthus chinensis). Większość rodzajów kostrzew można stosować jako rośliny zadarniające. Efektownie prezentują się Kostrzewa owcza (Festuca ovina) oraz Kostrzewa popielata (Festuca cinerea).

To, czy zechcemy przycinać trawy ozdobne, zależy w głównej mierze od nas. Miłośnicy traw zostawiają je na zimę, gdyż wtedy wyglądają równie pięknie, zwłaszcza lekko oszronione czy przysypane śniegiem. Dobrze jest zostawić na jesień i zimę zeschnięte liście u podłoża, gdyż będą one stanowiły dodatkową ochronę dla rośliny. Trawy z dodatkową osłoną będą lepiej zimowały. Dopiero w marcu, przed rozpoczęciem wzrostu usuwamy zeschnięte i przegniłe liście. Dodatkowo usuwamy także przymarznięte części rośliny. Przy tym zabiegu musimy uważać, by nie uszkodzić młodych pędów, które zaczną się pojawiać.

Jeśli chcemy, by nasze trawy na wiosnę mocno i gęsto wybiły, możemy skrócić ich pędy na wysokości ok. 20-30 cm nad ziemią, w zależności oczywiście od odmiany. Pamiętajmy, by mimo wszystko zostawić najniższe liście dla wzmocnienia ochrony zimą. Najlepiej czynność te wykonywać jesienią. Cięcie wykonujemy zawsze ostrym narzędziem. Do cięcia traw używamy sekatorów nożycowych. Z większymi gatunkami możemy poradzić sobie za pomocą nożyc ogrodniczych, sekatorów dwuręcznych. O dokładności cięcia zawsze w głównej mierze będzie decydowała jakość ostrzy sekatora.

Znaczna ilość traw nadaje się do cięcie i suszenia, można z nich tworzyć doskonałe kompozycje kwiatowe. Większość gatunków idealnie prezentuje się zimą na tle innych roślin. Atrakcyjne są nie tylko gatunki zimozielone, ale większość odmian traw ozdobnych, dlatego też pojawia się coraz więcej zwolenników zostawiania pędów traw na zimę.


Jak uprawiać groszek pachnący?
Jak uprawiać i pielęgnować Budleję Dawida?
Jak uprawiać boczniaki?
Jak pielęgnować berberysa?
Jak dobrze podlewać rośliny?
Zakładasz akwarium? Dowiedz się, jakie rośliny do niego wybrać!
2
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.