Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Rośliny i Kwiaty » Kwiaty doniczkowe w domu - jakie wybrać, Jakie kwiaty do domu

Przyjazne kwiaty - co najlepiej mieć w doniczce

Rośliny nie są tylko ozdobą. Okazuje się, że mają one wpływ także na nasze samopoczucie. Jak zatem dobrać odpowiednią roślinność dostosowaną do pomieszczeń w których odpoczywamy i pracujemy.

Przestrzeń bez kwiatów jest szara i nudna. O ile nie wyobrażamy sobie prawdziwego domu bez roślin, o tyle w miejscach pracy pojawia się ona ciągle za rzadko. Często pracodawcy nie ozdabiają miejsc pracy roślinnością z uwagi na względy czysto praktyczne. Rośliny wymagają odpowiednio nasłonecznionego miejsca, wilgoci i często nawożenia. Kto miałby o to dbać? Jednakże badania wykazały, że pracownicy przebywający w pomieszczeniach, w których rosną kwiaty, są zdecydowanie bardziej spokojni, zrelaksowani oraz - co najistotniejsze - pracują wydajniej.

NASA przeprowadziło niezwykle cenne badania, których celem było znalezienie roślin doniczkowych, neutralizujących negatywny wpływ toksyn występujących w bezpośrednim otoczeniu przeciętnego człowieka. Postęp cywilizacyjny odsunął nas od matki natury. Z czasem okazało się, że życie w betonowej dżungli, oprócz niewątpliwych korzyści, niesie ze sobą także zagrożenia natury stricte zdrowotnej.

Materiały budowlane wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie, zawierają w sobie duże ilości toksycznych substancji, które mają negatywny wpływ na organizm człowieka. Taką substancją jest chociażby trójchloroetylen, wykorzystywany przy produkcji lakierów, farb, klejów a nawet tonerów w kserokopiarkach. Toksyny zawierają także produkty mieszkaniowe, takie jak tapety, sufity podwieszane, panele podłogowe. Substancje toksyczne miarowo ulatniają się z podłóg, sufitów, ścian i poszczególnych przedmiotów.

Znaleziono aż 50 gatunków roślin doniczkowych, które pochłaniają i neutralizują toksyny. Do czołówki najefektywniejszych kwiatów doniczkowych zaliczamy:

1. Bluszcze - oczyszczają powietrze, pochłaniają formaldehyd.
2. Diffenbahie - pochłaniają wszystkie substancje toksyczne.
3. Draczny (wonna, obrzeżona, dermeńska, Warneckiegp) - usuwają formaldehyd, ksylen, trójchloroetylen, benzen.
4. Filodendrony - usuwają większość substancji toksycznych.
5. Figowce (fikusy) - usuwają formaldehyd, dobrze filtrują pomieszczenia zamknięte.
6. Palmy - usuwają większość substancji toksycznych, w tym amoniak, nawilżają powietrze.
7. Paprotki - najskuteczniej poprawiają mikroklimat powietrza, nawilżają je i usuwają formaldehyd.


Jak uprawiać oczar?
Trawy ozdobne - kiedy należy je przycinać?
Truskawki – sadzenie, uprawa, przesadzanie
Jak pielęgnować robinię białą?
Trujące rośliny doniczkowe - sprawdź, których unikać!
Smacznie i dekoracyjnie - Jak posadzić rzeżuchę?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.