Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Rośliny i Kwiaty » Choroby jabłoni – objawy, Jak rozpoznać choroby jabłoni

Przybliżamy częste choroby jabłoni i ich objawy

Informacje o poradzie

JoannaJoanna

autor porady:
Joanna Wołejszo

spec. działu: Dom i Ogród

dodano: 2011-12-07 14:00:48

wyświetleń: 12893

Słowa kluczowe

zobacz również

Przez cały okres rozwoju jabłoń jest narażona na wiele infekcji. Aby móc przeciwdziałać, zapobiegać chorobom należy dokładnie obserwować stan roślin.

Najgroźniejszą z chorób jest parch jabłoni wywoływany przez grzyb Venturia inequalis. Objawami tej choroby są plamy na liściach kolory oliwkowozielonego. Później plamy przybierają barwę brunatną. Liście zasychają i opadają. Podobne plamy można zauważyć na owocach jabłoni, które stają się drobne i zniekształcone. Grzybnia parcha jabłoni zimuje na opadłych liściach. Rozwija się w ciągu zimy i wiosną zaczyna infekować pobliskie drzewa.

Zwalczanie parcha jabłoni należy do dość uciążliwych. Bardzo ważne jest jesienne opryskiwanie drzew przed defoliacją roztworem mącznika. Także w fazie pękania pąków stosujemy opryski preparatami miedziowymi. Niekiedy koniecznym zabiegiem może okazać się wykarczowanie drzew silnie porażonych i wypalenie liści.

Cytosporoza jabłoni objawia się ciemnymi plamami na korze i konarach. Pędy z czasem więdną i zamierają. Najczęściej atakowane są rośliny porażone przez mróz, osłabione i z uszkodzeniami kory. Należy sukcesywnie wycinać porażone pędy, a miejsca cięcia zabezpieczać specjalnymi maściami sadowniczymi.

Bardzo niebezpieczny jest także czarny rak jabłoni powodowany przez grzyb Physalospora obtusa. Objawami są początkowo brunatne plamy na owocach, później ciemniejące. Owoce w konsekwencji gniją i ulegają mumifikacji. Porażenie widoczne jest także na liściach w postaci szarych plam z brunatną obwódką. Porażone owoce należy usuwać z działki, a gałęzie wycinać.

Żółte mozaikowate plamy to objawy Mozaiki jabłoni. W konsekwencji tkanki liści zamierają i opadają z drzew. Drzewa mają zahamowany wzrost, a owoce są znacznie mniejsze. Zwalczanie tej choroby jest bardzo trudne. Dobrze jest już przy zakupie wybierać odmiany odporne na mozaikę jabłoni.

Gdy kora brunatnieje, zapada się i łuszczy, mamy do czynienia z chorobą zwaną zgorzelem kory jabłoni. Porażenie dotyka nawet owoce, które mają gnilne plamy. Porażone części roślin należy usuwać poniżej zmiany chorobowej. Po cięciu oraz zbiorze owoców warto także stosować opryski, a rany zabezpieczać maściami.

Biały nalot na liściach oraz ich zwijanie i w konsekwencji zamieranie to objawy mączniaka jabłoni. Również kwiaty i pędy pokryte są mączystym nalotem. Zaraz po zauważeniu pierwszych objawów należy usuwać porażone części roślin.

Im szybciej zauważymy niepokojące zmiany na naszych roślinach, tym szybciej uda nam się pokonać chorobę i zapobiec porażeniu innych roślin.


Jak przechowywać zioła?
Jak dobrać kwiaty na balkon?
Jak uprawiać poziomki?
Jak uprawiać i pielęgnować chrzan?
Jak zwalczać choroby trawnika?
Jak dbać o paprotkę?
2
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.