Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Rośliny i Kwiaty » Ogród ziołowy, Jak założyć ogródek z ziołami

Ogródek ziołowy - jak go pielęgnować?

Od tysięcy lat ludzie doceniają niesamowitą, uzdrawiającą moc ziół, które stanowią grupę roślin aromatycznych i dekoracyjnych. Prawdziwy ogród nie może bez nich istnieć.

Walorem ziół jest fakt, że równie efektownie co rośliny ozdobne wyglądają w ogrodzie, ponadto pięknie pachną i można je dodawać podczas przyprawiania naszych potraw. Wspaniały efekt uzyskamy, obsadzając nimi cały ogród, jak również umieszczając je jedynie na rabatach.

Najlepszym miejscem dla ziół jest miejsce, gdzie wypoczywamy (z uwagi na ich przyjemną woń) lub w pobliżu kuchennego okna. Są to rośliny niezwykle łatwe i przyjemne w uprawie. Urosną nawet w przeciętnym ogrodowym podłożu, ponadto wiele z nich dobrze znosi okresy suszy.

Najlepiej jeżeli posadzimy zioła na stanowiskach słonecznych i zacisznych, osłoniętych od wiatru. Odwdzięczą się nam za to bardziej intensywnym aromatem. Pamiętajmy, że ziół nie powinno się nawozić, zwłaszcza jeżeli dobrze rosną, a ich liście są intensywnie zielone. Taki zabieg może doprowadzić do utraty zapachu.

Środowiskiem naturalnym ziół są zazwyczaj rejony cieplejsze. Zatem nie zapomnijmy o okryciu ich na zimę np. ściółką z liści lub świerkowymi gałązkami.

ziołaFot. sxc.hu

Alternatywą dla ogródków ziołowych na rabatach są pojemniki ustawione na tarasach lub balkonach. W takich przypadkach, kiedy jesteśmy ograniczeni miejscem lub brakiem ogrodu, umieszczamy zioła w doniczkach lub metalowych czy drewnianych pojemnikach i umiejscawiamy na tarasie lub balkonie. Pamiętajmy, aby i w tym przypadku stanowisko było dobrze nasłonecznione. Nie zapominajmy również o systematycznym podlewaniu.

Zioła, które mogą się znaleźć w naszym ogrodzie:
Zioła do przyprawiania potraw: arcydzięgiel litwor, bazylia wonna, chrzan pospolity, szczypiorek ogrodowy, tymianek właściwy, szałwia lekarska, kminek zwyczajny, kolendra siewna, lebiodka pospolita, koper włoski, lubczyk pospolity, nasturcja większa, ogórecznik lekarski, majeranek ogrodowy, cząber ogrodowy.
Na ziołowe herbatki: szałwia lekarska, rumianek pospolity, pysznogłówka dwoista, fiołek trójbarwny, melisa lekarska, mięta pieprzowa.
Zioła aromatyczne: hyzop lekarski, lawenda wąskolistna, macierzanka, melisa lekarska, szałwia lekarska, mięta pieprzowa.
Zioła dekoracyjne: arcydzięgiel litwor, arnika górska, czarnuszka siewna, dziewanna wielkokwiatowa, dziurawiec zwyczajny, lawenda wąskolistna, len zwyczajny, macierzanka, lubczyk, naparstnica purpurowa, nasturcja wielka, lubczyk pospolity, ogórecznik lekarski, sadziec purpurowy, ślaz piżmowy, szałwia lekarska, wiesiołek dwuletni, wrotycz pospolity, złocień maruna, żywokost lekarski.

 


Jak pielęgnować pigwę?
Jak uprawiać i pielęgnować floksy?
Jak pielęgnować żonkile?
Jak pielęgnować fiołka?
Jak pielęgnować strelicję?
Jak pielęgnować cis?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.