Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Rośliny i Kwiaty » Bratki - sadzenie, uprawa, przesadzanie, Jak pielęgnować bratki

Masz w ogrodzie bratki? Sprawdź jak je pielęgnować!

Każdy z nas zna te małe i niepozorne kwiaty. Wydawać by się mogło, że mrugają do nas swoimi kolorowymi „oczkami”. Pomimo, iż nie są to rośliny wieloletnie to i tak co roku na wiosnę, kupujemy je chcąc nacieszyć oczy tęczą kolorów. Bratki są tak powszechni używane w nasadzeniach ogrodowych ponieważ nadają się tak samo do skrzyń balkonowych, donic jaki i na rabaty. Obecnie możemy spotkać się z coraz to liczniejszymi odmianami o różnej palecie barw.

Kwiaty bratków posiadają bardzo białą w dotyku, aksamitną i delikatną fakturę. Posiadają również bardzo subtelną woń. Jeżeli chcemy się cieszyć dużymi kwiatami, wówczas sugeruję wybrać takie odmiany jak: Colossus i Giant, ich średnica wynosi nawet do 13 cm a wysokość do 25cm. Jeżeli chcemy zaś rośliny o drobniejszych kwiatach (średnica do 8cm), polecam takie odmiany jak Delta, Cats, Carneval.

Bratki należy sadzić w glebie żyznej, bogatej w próchnice i przepuszczalnej. Odczyn podłoża może być tak samo lekko kwaśny jak i obojętny. Stanowisko powinno być słoneczne, jednak bratki również dobrze rosną w miejscu delikatnie zacienionym. Jednak gdy zafundujemy im zbyt dużo cienia, wówczas będą wyglądać mniej atrakcyjnie w związku ze słabszym kwitnieniem. Pomimo faktu, iż bratki nie mają zbyt wygórowanych wymagań pokarmowych, dobrze jest im co jakiś czas dostarczyć odrobinę nawozu. Możemy np. w okresie wiosennym podsypać je wieloskładnikowym nawozem mineralnym o spowolnionym działaniu, polecam Plantacote lub Osmocote Plus. Powinniśmy również dbac o to, aby bratki miały dostatek wilgoci.

Na okres zimowy, żeby nie przemarzły i nie gniły, dobrze jest je okryć gałązkami jedliny lub świerku. Wysadzając bratki, pamiętajmy aby zachować między nimi odległość, przynajmniej 20 cm. Bratki, które zakupiliśmy w punktach ogrodniczych lub supermarketach możemy wysadzać już po ziemie. Nie przejmujmy się niskimi temperaturami, ponieważ bratki z łatwością potrafią wytrzymać nawet w - 5 o C

Jak rozmnażamy?

Bratki rozmnaża się z nasion, które wysiewa się od drugiej połowy czerwca aż do początku lipca. Jeżeli nasiona umieściliśmy w pojemniku, to po pojawieniu się pierwszych siewek, w pierwszej połowie września, możemy przenieść je do zagonu.


Jak się pozbyć skrzypu z ogrodu?
Jak uprawiać cykorię?
Jak pielęgnować irysy?
Jak przesadzać kwiaty doniczkowe?
Jak pielęgnować azalie?
Jak pozbyć się koniczyny z trawnika?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.