Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Rośliny i Kwiaty » Kwiaty na działkę , Jakie kwiaty uprawiać na działce

Jakie kwiaty uprawiać na działce?

Informacje o poradzie

JoannaJoanna

autor porady:
Joanna Wołejszo

spec. działu: Dom i Ogród

dodano: 2011-05-19 13:32:43

wyświetleń: 10974

Słowa kluczowe

zobacz również

Wiosna to niewątpliwie idealna pora na sadzenie przeróżnych kwiatów na naszych działkach. Do wyboru mamy kwiaty o różnej barwie, pokroju, fakturze liści, wysokości. Każdy z pewnością znajdzie coś doskonale wpasowującego się w indywidualny charakter swojej działki.

Na działkach bardzo często spotyka się astry bylinowe kwitnące do późnej jesieni. Roślin tych możemy używać jako osłony mniej efektownych miejsc, jako obwódki, wypełnienia między krzewami. Wybieramy je, ponieważ są nie tylko piękne, ale również to jedne z nielicznych kwiatów kwitnących właśnie jesienią. Niezwykle bogata jest kolorystyka astrów chińskich: od bieli, po róż do fioletowego czy niebieskiego.

Ozdobą naszych działek mogą być także szałwie, kosmosy, aksamitki, lwie paszcze. Różnobarwne kobierce tworzą złocienie ogrodowe, które kwitną od sierpnia do listopada. Kwiaty złocieni różnią się barwą, wielkością, formą i pełnością.

Długo i obficie kwitną rudbekie błyskotliwe i okazałe. Do pierwszych mrozów kwitnie rozchodnik okazały, którego pędy osiągają wysokość nawet do 50 cm.

Cenne są także kwiatostany Jeżówki purpurowej Echinacea purpurea. Posiada duże kwiaty z silnie wypukłym środkiem i karminowych płatkach. Jest to popularna odmiana na kwiat cięty i na suche bukiety. Najbardziej znaną odmianą jest 'Magnus' osiągająca wysokość 80 cm. Jeżówki pięknie wyglądają w towarzystwie pysznogłówki, odętki, przymiotna oraz krwawnicy.

Uwaga:

Urozmaiceniem na działce mogą być także pnące rośliny znajdujące się na kratach, trejażach, pergolach. Znakomicie wyglądają ogrodzenia pokryte np. powojnikiem lub wiciokrzewem. Bardzo często na działkach spotykane są odmiany dalii. Wykorzystujemy je ze względu na długi okres kwitnienia i łatwość uprawy. Dalie sadzimy do gruntu na przełomie kwietnia i maja. Idealne dla nich jest stanowisko słoneczne. Dalie powinniśmy sadzić w towarzystwie wyższych roślin, które będą je osłaniały od wiatrów. Niemal kuliste kwiatostany mają kwiaty dalii pomponowej.

Na działce powinniśmy znaleźć także miejsce dla piwonii. Jest to jedna z najpiękniejszych bylin na rabatę słoneczną. Piwonia chińska Paeonia lactiflora posiada kwiaty barwy białej, różowej i karminowej. Mają one przyjemny zapach. Najlepszym czasem sadzenia jest jesień. Jedna roślina wymaga jednak sporo miejsca, ok. 1 m2.

Nie powinniśmy zapominać także o bratkach, słonecznikach oraz roślinach cebulowych. Kwiaty na działce możemy aranżować także w skrzyniach, donicach, wiszących koszach.


Jak uprawiać marchew?
Jak przechowywać zioła?
Jakie rośliny wybrać do sypialni?
Marzy Ci się klon palmowy? Doradzamy, w jaki sposób go uprawiać
Jak uprawiać boczniaki?
Jak uprawiać kaktusa?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.