Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Rośliny i Kwiaty » Warzywa na działce, Uprawa warzyw na działce

Jak uprawiać warzywa na działce? Zobacz film!

Informacje o poradzie

JoannaJoanna

autor porady:
Joanna Wołejszo

spec. działu: Dom i Ogród

dodano: 2011-05-19 14:23:11

wyświetleń: 8366

Słowa kluczowe

zobacz również

Dobór warzyw na naszych działkach uzależniony jest przede wszystkim od ilości miejsca a także naszych indywidualnych upodobań.

 

To w jakiej ilości uprawiać warzywa zależy od warunków klimatycznych, gleby, obszaru działki oraz jej lokalizacji. Bardzo ważny jest także czas jak chcemy poświęcić na uprawę warzywniaka oraz nasze potrzeby.

Na warzywniak idealna będzie gleba żyzna, ciepła i dobrze nasłoneczniona. Ale jakość naszych plonów będzie zależała także od nas samych, głównie od tego, ile pracy będziemy wkładać w jego pielęgnację.

W uprawach tradycyjnych dominują geometryczne zagony ze ścieżkami. Bardzo modne stają się ostatnio okrągłe formy ogródków warzywnych.

Kwiecień to idealna pora, by zacząć wysiewać do gruntu nasze warzywa.

Na warzywniku koniecznie powinniśmy przeznaczyć miejsce na rzodkiewkę, sałatę masłową i kruchą, szczypiorek, groszek zielony i wiele innych wczesnych warzyw.

Z warzyw przyprawowych warto posiadać koper oraz pietruszkę naciową. Pamiętajmy o groszku i fasoli szparagowej, bogatych w białko roślinne. Cebulę uprawiajmy z dymki, by szybciej dorastała. Przeznaczmy miejsce także pod kalafior, bogaty w witaminy C, A, PP, B1, B2 oraz buraki zawierające makro i mikroelementy i kapustę bogatą w witaminy K i B.

Pamiętajmy, że większość nasion po siewie powinna zostać przykryta. Głębokość siewu musi odpowiadać 3-krotnej wielkości nasiona.

Można także posadzić kolorowe odmiany warzyw, by ciekawiej zaaranżować ogródek. Wzrok będą przyciągać minikapusty. Na talerzu będą atrakcyjnie wyglądały kuliste marchewki i rzodkiewki o 'odwróconym' wyglądzie. Wierzch jest biały, a wnętrze czerwone.

Obok warzyw możemy wprowadzać także rośliny zielarskie. Obecność tych aromatycznych roślin urozmaici ogródek warzywny. Warzywa możemy połączyć z miętą, lawendą, lubczykiem, rozmarynem czy oregano. Ogródek możemy podkreślić krzewami ozdobnymi np. w postaci obwódek z trzmieliny, bukszpanu.

 

Uwaga:

Bardzo ważne jest także sąsiedztwo roślin. Sadząc warzywa, powinniśmy uwzględnić kilka podstawowych zasad. Nie sadzimy obok siebie ogórków i pomidorów oraz sałaty obok pietruszki. Złe towarzystwo to także połączenie fasoli z cebulą, czosnkiem czy grochu ze szczypiorkiem. Kalafior i kalarepa nie powinny rosnąć w sąsiedztwie pomidorów, marchwi i rzodkiewki.

Do walki ze szkodnikami i chorobami w ogródkach warzywnych najlepiej stosować ekologiczne metody. Unikajmy preparatów chemicznych.

Zobacz, co radzi Leroy Merlin - YouTube:


Co sadzić pod orzechem włoskim?
Jak uprawiać poziomki?
Jak uprawiać boczniaki?
Jak uprawiać maliny?
Jakie warzywa nadają się na nowalijki?
Niedobór wody? Wybieramy rośliny odporne na suszę!
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.