Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Rośliny i Kwiaty » Rzodkiewka - sadzenie, uprawa, Jak uprawiać rzodkiewkę

Jak uprawiać rzodkiewkę?

Rzodkiewka na kanapkach to oznaka zbliżającej się wiosny oraz powiew świeżości po okresie smutnej zimy. Rzodkiewka jest rośliną dnia długiego. Uprawiana w lecie tworzy pęd kwiatostanowy, dlatego też powinniśmy wysiewać ją w okresie wiosennym lub jesiennym.

Pamiętajmy, że rzodkiewki nie uprawia się jako plonu głównego, stanowi ona przedplon dla takich warzyw jak: pomidory, marchew, ogórek, sałata, buraki czy fasola. Może ona również stanowić śródplon, czyli może być uprawiana jednocześnie z innymi warzywami.

Nie należy uprawiać rzodkiewki po warzywach kapustnych i rzepowatych, w tym także po sobie. Rzodkiewka ma niewielkie wymagania, jeżeli chodzi o składniki pokarmowe. Gdy jest uprawiana w pierwszym lub drugim roku po nawożeniu organicznym, wystarczy jeżeli przed siewem nawieziemy podłoże azotem. Dawka powinna wynosić 70g/10 m2. Przy uprawach w trzecim roku po oborniku lub później, stosujemy 120 g nawozu azotowego, 200 g fosforowego oraz 200 g potasowego.

rzodkiewkaFot. sxc.hu

Jeżeli dysponujemy tunelem foliowym lub szklarnią, wówczas rzodkiewkę możemy wysiać dużo wcześniej aniżeli odbywa się to w przypadku uprawy na wolnym powietrzu.
W ogrzewanej szklarni rozpoczynamy uprawę już w lutym. W tunelach foliowych siew zaczynamy dopiero na początku marca. Z kolei uprawę w gruncie rozpoczynamy pod koniec marca, kiedy ziemia będzie nagrzana do temperatury około 8 st. C. Natomiast najpóźniejszy siew jesienny w tunelach foliowych rozpoczyna się z końcem września, a w przypadku gruntu w połowie września.

Nasiona należy siać w rzędach co 12 cm, na głębokości 0,5-1,0 cm. Zbyt głęboki siew spowoduje zniekształcenia oraz nieprawidłowe zgrubienia części podziemnych rzodkiewki. Zasada jest taka, że na jeden metr kwadratowy powinno przypadać około 4 g nasion. Możemy również tuż przed siewem przebrać nasiona, wybierając te największe.

Po pierwszym wschodzie siewek, przerywamy je, pozostawiając między nimi odległość  około 3-4 cm w rzędzie, zabieg ten najlepiej wykonuje się po deszczu lub zaraz po podlaniu grządek. Abyśmy mogli zbierać rzodkiewkę sukcesywnie przez dłuższy czas, możemy siew cyklicznie powtarzać, najlepiej co 2 tygodnie.

Nie zapominajmy oczywiście o systematycznym odchwaszczaniu naszego warzywniaka, oczywiście w miarę możliwości również przynajmniej raz na dwa tygodnie rozsadę podlewamy.

 


Jak uprawiać żeń-szeń?
Jak pielęgnować storczyka?
Jak uprawiać i pielęgnować Budleję Dawida?
Jak dobrać kwiaty na balkon?
Jak uprawiać poziomki?
Jak uprawiać i pielęgnować chrzan?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.