Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Rośliny i Kwiaty » Poziomki - sadzenie, uprawa, Jak uprawiać poziomki

Jak uprawiać poziomki?

Informacje o poradzie

Poziomki dziko rosną w lasach i na polach całej Europy. Warto hodować je w ogrodzie zwłaszcza ze względu na ich piękne, pachnące i smaczne owoce. Dodatkową zaletą jest fakt, iż owocują bez przerwy od czerwca do października.

Poziomki mają ten plus w uprawie, że mogą rosnąć na jednym miejscu niezmiennie prze 5-6 lat. Dlatego też, najważniejszym zabiegiem w ich hodowaniu jest systematyczne zwalczanie chwastów. W przypadku poziomek, które nie wytwarzają rozłogów, chwasty łatwo usunąć za pomocą motyki, w innym przypadku możemy posłużyć się środkami chemicznymi.

Jak rozmnażamy?
Poziomki rozmnaża się głównie z nasion. Rozsadę z łatwością możemy wyprodukować samemu. Nasiona wysiewa się w lutym do skrzynek. Podłoże powinno stanowić mieszankę lekkiej ziemi kompostowej i piasku. Pamiętajmy o obfitym podlewaniu, ale tak aby nie wymyć nasion. Kiedy pojawią się pierwsze siewki, należy ograniczyć podlewanie. Ponieważ w zbyt wilgotnym podłożu mogą atakować je liczne choroby grzybowe. Siewki należy pikować, zanim pojawią się pierwsze liście.

Już na początku maja możemy rozpocząć przesadzanie na grządki. Odległość między rzędami powinna wynosić 50 cm, a między roślinami w rzędach 15 cm. Pierwsze owoce zaczną się już pojawiać z początkiem lata.  

Możemy również wysiać nasiona wiosną lub latem, a pierwsze plony otrzymamy dopiero w następnym roku. Ponadto niektóre poziomki, podobnie jak truskawki wytwarzają rozłogi, dzięki którym możemy je rozmnażać.

Jak sadzić?
Poziomki powinno sadzić się na stanowisku słonecznym, chociaż mogą również rosnąć w półcieniu, jednak owoce są wówczas mniej słodkie i zdecydowanie gorzej wybarwione.
Poziomki wymagają przed sadzeniem nawożenia organicznego. Jeżeli sadzimy je na zagonie, na którym były przedtem uprawiane warzywa na oborniku lub kompoście, wówczas ziemię powinniśmy zasilić gotową mieszanką nawozową lub nawozami fosforowymi (400 g superfosfatu 18%) i potasowymi (300 g siarczanu potasu). Wiosną stosujemy nawóz azotowy.

poziomki

Fot. photoxpress.com

Jeśli nie dysponujemy takim zagonem, wówczas ziemię zasilamy dobrze rozłożonym kompostem w ilości 40-50 kg na 10 m2, a wiosną mieszanką nawozów mineralnych.
Po przekopaniu i starannym usunięciu chwastów ziemię dokładnie zagrabić.

Zagon przygotowujemy na około 2 tygodnie przed sadzeniem. Poziomki uprawiamy w zagonie o szerokości 1,2 m, prowadząc rzędy w poprzek, w odstępach około 30 cm. W rzędzie rośliny sadzimy co 20 cm. Przy sadzeniu nie zaginajmy korzeni i nie umieszczajmy  roślin głębiej niż wcześniej rosły w skrzynce. Poziomki, które rosną zbyt głęboko, źle rosną, a posadzone zbyt płytko zasychają i narażone są na przemarznięcie podczas zimy.


Jak uprawiać chryzantemę?
Jak uprawiać warzywa na działce? Zobacz film!
Jak pielęgnować irysy?
Jak pielęgnować storczyka?
Jak uprawiać kaktusa?
Jak uprawiać oczar?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.