Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Rośliny i Kwiaty » Maliny – sadzenie, uprawa., Jak uprawić maliny?

Jak uprawiać maliny?

Żaden z dostępnych krzewów owocowych nie ma tak powszechnego zastosowania jak malina. Owoców malin używamy w deserach, są doskonałe jako składniki dżemów, kompotów i soków. Owoce malin, ze względu na zawartość kwasu elagowego, mają właściwości antybakteryjne i przeciwbólowe. Dobrze jest pić herbatę z sokiem malinowym, kiedy jesteśmy przeziębieni. Uprawa malin nie jest skomplikowana i każdy z nas może sobie z nią poradzić.

Wymagania

Gleba pod maliny powinna być, podobnie jak w przypadku winorośli, agrestu i porzeczek, przed ich posadzeniem głęboko przekopana i wymieszana z obornikiem lub kompostem w ilości 30 kg na 10 m2. Maliny sadzimy w zależności od rodzaju gleby, z jaką mamy do czynienia. Na glebach lekkich, łatwo wysychających sadzimy ją jesienią (zaraz po tym jak roślina zrzuci liście), na glebach ciężkich, dostatecznie wilgotnych zalecane jest sadzenie w okresie wczesnej wiosny.

Przycinanie

Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie malin jest ich cięcie. Jest to czynność bardzo łatwa. W pierwszym roku po posadzeniu, w okresie jesieni usuwamy całkowicie pędy najniższe i najsłabsze, pozostałe skracamy na wysokość ok. 1-1,5 metra (w kolejnym roku, pędy te zaczną owocować).  Pędy malin żyją tylko przez dwa lata, dlatego co roku po zbiorze owoców, należy tuż przy ziemi je wyciąć (pędy owocujące są właśnie tymi dwuletnimi) i najlepiej spalić. Pozostałe pędy jednoroczne przycinamy na około ćwierć wysokości, zapewni nam to w kolejnym roku lepszy oraz większy plon. Prawidłowo rozwinięty krzew maliny, powinien składać się z od 8 do 12 pędów; jeżeli jest ich więcej, zawsze na wiosnę usuwajmy część najsłabszych jednorocznych pędów.

Sadzenie

Jeżeli chcemy uprawiać maliny w małym ogrodzie, wówczas poprowadźmy je w formie szpaleru, rozpięte na drutach. Najlepiej co 3-4 metry wkopać słupki o długości 2 m, a między mini przeciągnąć drut w 2 lub 3 rzędach. Pędy rozpinamy regularnie, tak aby słońce mogło docierać do każdego z nich.

Nawożenie

Co 2 lub 3 lata bardzo wczesną wiosną lub jesienią nawozimy maliny obornikiem lub kompostem, w ilości 6-10 kg na jeden krzew. Raz w roku, na wiosnę stosujemy azotowy nawóz mineralny (20-40 dag na 10m2), jesienią rozsypujemy pod krzewem mieszankę soli potasowej (20-40dag) i superfosfatu (15-20 dag).   

Choroby

Jedną z najczęściej występujących na malinach chorób jest zamieranie pędów (korowina ich pęka i silnie się łuszczy). Zwalczymy tą chorobę, jeżeli tuż po zbiorze owoców, będziemy wycinać porażone pędy (absolutnie nie wyrzucamy ich na kompost, należy je spalić).


Jakie rośliny wybrać do sypialni?
Jak uprawiać kaktusa?
Jak uprawiać i pielęgnować Budleję Dawida?
Wiemy, jak uprawiać oleandry pospolite! A Ty?
Jak pielęgnować irysy?
Marzy Ci się klon palmowy? Doradzamy, w jaki sposób go uprawiać
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.