Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Rośliny i Kwiaty » Floksy - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, jak pielęgnować floksy?

Jak uprawiać i pielęgnować floksy?

Informacje o poradzie

Floksy są bylinami i pochodzą z rodziny wiesiołkowatych. Ich naturalnym miejscem pochodzenia jest Ameryka Północna. Osiągają wysokość od 50 do 120 cm. Posiadają sztywne i proste łodygi, które pod koniec swego okresu wegetacji drewnieją.

Kwiaty kwitną przez całe lato, od połowy kwietnia do końca sierpnia. Jeżeli w czerwcu przytniemy wierzchołki pędów, wówczas okres kwitnienia może się wydłużyć nawet o cały miesiąc. Ponadto dzięki temu zabiegowi, sprawimy że nasza roślina rozkrzewi się, dzięki czemu będzie miała zdecydowanie więcej kwiatów. Ich wachlarz barw jest naprawdę rozmaity: od czysto żółtej do niebieskiej. W uprawie, występuje bardzo dużo odmian floksów. Dzielimy je w zależności od pory kwitnienia. Spotykamy się z floksami kwitnącymi w pierwszej połowie lipca, w drugiej połowie lipca oraz odmiany późne, których kwiaty pojawiają się od połowy do końca sierpnia.

Floksy są kwiatami, które wymagają podłoża żyznego i próchniczego. Gleba powinna być głęboko uprawiana, jednak przepuszczalna i o lekkim kwaśnym odczynie. Stanowiska powinno być słoneczne lub delikatnie półcieniste. Pamiętajmy, aby w okresie suszy systematycznie i obficie ja podlewać. Floksy idealnie sprawdzają się na rabatach bylinowych oraz jako kwiat cięty. Jednak w postawione w wazonach są dość nietrwałe, ponieważ wytrzymują zaledwie 2-3 dni.

Jak rozmnażamy?

Poprzez nasiona rozmnaża się jedynie rośliny przeznaczone do celów hodowlanych. Amatorsko, najlepiej rozmnażać floksy poprzez sadzonki pędowe i korzeniowe oraz podział. Rośliny dzielimy w okresie wiosennym lub jesiennym. Sadzonki pędowe, powinny mieć długość około 8-10 cm. Odejmujemy je od „piętki” w połowie maja lub na początku czerwca, to najlepszy okres. Zanim taką sadzonkę posadzimy w gruncie, najpierw umieszczamy ją w pojemniku, aż do ukorzenienia się.  Odmiany floksów, które posiadają kwiaty koloru czerwonego i jasnofioletowego, ukorzeniają się wolniej, dlatego też potrzebują więcej czasu na ukorzenienie się. Sadzonki korzeniowe, sporządzamy w okresie zimowym lub bardzo wczesną wiosną. Tniemy wówczas korzeń o średnicy około 0,5cm na odcinki długości 6cm. Sadzonki umieszczamy w pojemnikach i zanosimy do ciepłego pomieszczenia.
W ogrodzie rośliny sadzimy w rozstawie 30x40 cm lub 40x70 cm.

Jesienią lub w okresie wczesnej wiosny, dobrze jest zasilić roślinę obornikiem lub kompostem torfowy. Pamiętajmy jednak, aby nie umieszczać nawozu pomiędzy roślinami a nie na środku karp.

Dużą zaletą floksów jest ich długowieczność, jeżeli będziemy je systematycznie nawozić, podlewać i chronić przed chorobami, będą mogły rosnąc na jednym miejscu nawet przez 10 lat.


Jak pielęgnować cis?
Jak pielęgnować fikusy?
Zajęcie dla wytrwałych - jak pielęgnować drzewko bonsai?
Jak uprawiać groszek pachnący?
Jak pielęgnować jaskry?
Jak pielęgnować storczyka?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.