Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Rośliny i Kwiaty » Floksy - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, jak pielęgnować floksy?

Jak uprawiać i pielęgnować floksy?

Informacje o poradzie

Floksy są bylinami i pochodzą z rodziny wiesiołkowatych. Ich naturalnym miejscem pochodzenia jest Ameryka Północna. Osiągają wysokość od 50 do 120 cm. Posiadają sztywne i proste łodygi, które pod koniec swego okresu wegetacji drewnieją.

Kwiaty kwitną przez całe lato, od połowy kwietnia do końca sierpnia. Jeżeli w czerwcu przytniemy wierzchołki pędów, wówczas okres kwitnienia może się wydłużyć nawet o cały miesiąc. Ponadto dzięki temu zabiegowi, sprawimy że nasza roślina rozkrzewi się, dzięki czemu będzie miała zdecydowanie więcej kwiatów. Ich wachlarz barw jest naprawdę rozmaity: od czysto żółtej do niebieskiej. W uprawie, występuje bardzo dużo odmian floksów. Dzielimy je w zależności od pory kwitnienia. Spotykamy się z floksami kwitnącymi w pierwszej połowie lipca, w drugiej połowie lipca oraz odmiany późne, których kwiaty pojawiają się od połowy do końca sierpnia.

Floksy są kwiatami, które wymagają podłoża żyznego i próchniczego. Gleba powinna być głęboko uprawiana, jednak przepuszczalna i o lekkim kwaśnym odczynie. Stanowiska powinno być słoneczne lub delikatnie półcieniste. Pamiętajmy, aby w okresie suszy systematycznie i obficie ja podlewać. Floksy idealnie sprawdzają się na rabatach bylinowych oraz jako kwiat cięty. Jednak w postawione w wazonach są dość nietrwałe, ponieważ wytrzymują zaledwie 2-3 dni.

Jak rozmnażamy?

Poprzez nasiona rozmnaża się jedynie rośliny przeznaczone do celów hodowlanych. Amatorsko, najlepiej rozmnażać floksy poprzez sadzonki pędowe i korzeniowe oraz podział. Rośliny dzielimy w okresie wiosennym lub jesiennym. Sadzonki pędowe, powinny mieć długość około 8-10 cm. Odejmujemy je od „piętki” w połowie maja lub na początku czerwca, to najlepszy okres. Zanim taką sadzonkę posadzimy w gruncie, najpierw umieszczamy ją w pojemniku, aż do ukorzenienia się.  Odmiany floksów, które posiadają kwiaty koloru czerwonego i jasnofioletowego, ukorzeniają się wolniej, dlatego też potrzebują więcej czasu na ukorzenienie się. Sadzonki korzeniowe, sporządzamy w okresie zimowym lub bardzo wczesną wiosną. Tniemy wówczas korzeń o średnicy około 0,5cm na odcinki długości 6cm. Sadzonki umieszczamy w pojemnikach i zanosimy do ciepłego pomieszczenia.
W ogrodzie rośliny sadzimy w rozstawie 30x40 cm lub 40x70 cm.

Jesienią lub w okresie wczesnej wiosny, dobrze jest zasilić roślinę obornikiem lub kompostem torfowy. Pamiętajmy jednak, aby nie umieszczać nawozu pomiędzy roślinami a nie na środku karp.

Dużą zaletą floksów jest ich długowieczność, jeżeli będziemy je systematycznie nawozić, podlewać i chronić przed chorobami, będą mogły rosnąc na jednym miejscu nawet przez 10 lat.


Jak pielęgnować pierwiosnka?
Jak pielęgnować storczyka?
Jak dobrać kwiaty na balkon?
Jak uprawiać prawdziwki?
Jakie kwiaty uprawiać na działce?
Krwawnik pospolity - przeczytaj, w jaki sposób go uprawiać
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.