Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Rośliny i Kwiaty » Skrzyp polny zwalczanie, Jak się pozbyć skrzypu z ogrodu

Jak się pozbyć skrzypu z ogrodu?

Informacje o poradzie

JoannaJoanna

autor porady:
Joanna Wołejszo

spec. działu: Dom i Ogród

dodano: 2011-05-19 14:04:54

wyświetleń: 31571

Słowa kluczowe

zobacz również

Skrzyp polny Equisetum arvense to roślina wieloletnia pospolicie występująca na terenie całego kraju. Należy do rodziny skrzypowatych Equisetaceae. Osiąga od 7 do 30 cm wysokości. Występuje w całej Polsce. Rośnie na różnych glebach piaszczystych, gliniastych i wilgotnych.

 

Jego pojawienie się w naszym ogrodzie może być uciążliwe w zwalczaniu, zwłaszcza, że roślina jest odporna na działanie większości dostępnych herbicydów. Jednak odpowiednie podejście i odrobina cierpliwości może przynieść pozytywne rezultaty w zwalczaniu tego „chwastu”.

Pojawienie się skrzypu polnego w naszym ogródku może oznaczać problemy fizyko-chemiczne gleby. Zbyt wilgotna, podmokła gleba o kwaśnym odczynie pH może sprzyjać rozwoju skrzypu. Profilaktycznie należałoby stosować wapnowanie, co przyczyni się do regulacji odczynu jak również poprawi właściwości fizyczne gleby.

Do walki ze skrzypem możemy również wykonać głęboki drenaż. Z metod mechanicznych zwalczania chwastów należy systematycznie niszczyć części nadziemne rośliny, a najlepiej wraz z systemem korzeniowym. W przypadku małej populacji chwastu jest to metoda najbardziej ekologiczna zalecana w ogrodach przydomowych.

Jeżeli występowanie skrzypu jest na tyle duże, że metoda mechaniczna nie byłaby efektywna,  należy wybrać jedną z metod chemicznych. Pozytywne efekty można uzyskać poprzez zastosowanie specjalnych preparatów chemicznych. Skuteczny będzie preparat chwastobójczy w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej, przeznaczony do powschodowego zwalczania uciążliwych chwastów dwuliściennych. Preparat wnika do korzeni wrażliwych gatunków i niszczy część nadziemną rośliny oraz korzenie. Substancje aktywne wnikają poprzez liście. Po upływie 1 godziny od zabiegu, preparat jest w pełni pobrany. Teraz następuje jego przemieszczanie po całej roślinie. W zależności od warunków pogodowych zniszczenie chwastów następuje po około 1–2 tygodni.

 

Uwaga:

Preparat należy zastosować w okresie aktywnego wzrostu skrzypu polnego – wiosną, początkiem lata i jesienią. Przyjmuje się, że dogodnym okresem jest termin od początku kwietnia do września.

Nie zapominajmy także o zaletach skrzypu polnego. Skrzyp działa przeciwbakteryjnie oraz regenerująco. Jest skarbnicą potasu, krzemu, flawonoidów. Obecność krzemu wpływa na wzmocnienie paznokci i włosów, odporności na grzybicę oraz powstrzymanie siwienia włosów. Bierze on  także udział w mineralizacji kośćca.


Nie wszystkie rośliny lubią wiatr! Wybierz te najodporniejsze
Jak ulepszyć gliniastą glebę?
Jak uprawiać czosnek ozdobny? Do czego można go używać?
Jak ulepszyć glebę piaszczystą?
Jak zbadać pH gleby domowymi sposobami?
Jak rozmnażać rośliny przez odkłady?
2
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.