Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Rośliny i Kwiaty » Thuja- sadzenie, uprawa, przesadzanie, Jak pielęgnować thuję?

Jak pielęgnować thuję?

Informacje o poradzie

Jeżeli chcemy mieć piękny, zielony i gęsty żywopłot, posadźmy w tym celu żywotniki, które powszechnie nazywane są tujami (od łacińskiej nazwy tuja).

Kiedy jak i gdzie sadzimy?

Żywotniki, które zakupiliśmy z bryłą ziemi, możemy sadzić na wiosnę lub wczesną jesienią, aż do października. Rośliny, które nabyliśmy w pojemnikach możemy sadzić przez cały sezon tj. od wiosny do jesieni. Tuje dobrze rosną na stanowiskach słonecznych lub delikatnie ocienionych, gleba powinna być świeża, żyzna, przepuszczalna o umiarkowanej wilgotności. Żywotniki zachodnie powinniśmy sadzić na glebach piaszczysto- gliniastych oraz wapiennych, jest to grupa tuj bardzo dobrze znoszących cięcie. Żywotniki wschodnie i olbrzymie zdecydowanie wolą stanowiska lekko kwaśne aż do alkalicznych. Wymagają większej opieki, ponieważ są bardzo wrażliwe na upały i towarzyszącą im przy tym suszę. Rośliny należy sadzić w rzędach, w rozstawie ok. 60- 100cm, około 50 cm od ogrodzenia lub ściany budynku. Pamiętajmy, aby dół pod krzewem był co najmniej dwa razy większy od bryły korzeniowej. W przypadku kiedy mamy do czynienia z glebą gliniastą, usuwamy połowę ziemi a resztę mieszamy z ziemią kompostową lub korą. Rośliny, które mają zachowana bryłę ziemi, możemy sadzić razem z jutą, która owija bryłę. Po umieszczeniu rośliny w podłożu, uzupełniamy ziemię, udeptujemy i bardzo obficie podlewamy.  

Jak pielęgnujemy?

Cennym zabiegiem jest ściółkowanie rośliny. Ogranicza to rozwój chwastów oraz utrzymuje odpowiednią wilgotność podłoża. W tym celu rozkładamy wokół drzewka kilkucentymetrową warstwę zrębków drewnianych lub zmielonej kory ozdobnej. Podczas lata, pamiętajmy o systematycznym, najlepiej cotygodniowym podlewaniu, nie zapomnijmy również o podlaniu żywotników jesienią, zwiększymy w ten sposób zapas wody w roślinie, na okres zimowy.

Tuje warto jest również nawozić. Pierwsze nawożenie powinno się odbyć z początkiem maja, w rok po posadzeniu rośliny, następne na początku lipca. Najlepiej zastosować w tym celu wieloskładnikowy nawóz uniwersalny np. Azofoskę (15-30 g/m2 powierzchni żywopłotu) lub nawóz do roślin iglastych.

Jak rozmnażać?

Rozmnażanie żywotników jest zabiegiem bardzo łatwym, jednak zanim wysadzimy nowe samodzielnie wyhodowane drzewko do gruntu, może upłynąć nawet do kilku lat. Sadzonkowanie rozpoczynamy w okresie wiosennym (marzec- kwiecień) ewentualnie jesienią (wrzesień- październik). Pobieramy około dziesięciocentymetrowe sadzonki, które powinny zawierać piętkę, czyli kawałek drewienka z pędu od którego ją oderwaliśmy. Sadzonkujemy w podłożu przygotowanym z mieszanki torfu i piasku ( proporcje mieszanki 1:1). Pamiętajmy, że lepiej ukorzeniają się pędy niezdrewniałe.

Zobacz jak sadzić tuje - radzi Leroy Merlin - YouTube:

 


Jak pielęgnować jaskry?
Jak pielęgnować cantedeskie?
Drzewko bonsai - jak je pielęgnować?
Jak pielęgnować strelicję?
Sprawdź, jak pielęgnować rośliny tarasowe?
Jak pielęgnować żonkile?
1
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.