Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Rośliny i Kwiaty » Clematis - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, Jak pielęgnować clematis?

Jak pielęgnować powojnik (clematis)?

Informacje o poradzie

Powojniki to pnącza bylinowe lub (o dziwo!) krzewy. Ich kwiaty są przepiękne i różnorodne, mienią się niemal wszystkimi kolorami świata. Po za kwiatami ich atut stanowią urodne owocostany. Jeżeli chcemy cieszyć się ich pięknem przez kila lat, musimy zadbać o odpowiednią pielęgnację tych roślin.

Spotkać się możemy z odmianami powojników botanicznych i bylinowych. Mają one znacznie mniejsze wymagania glebowe aniżeli powojniki wielkokwiatowe, ponadto lepiej znoszą przymrozki i są bardziej odporne na choroby. Posiadają również mniejsze kwiaty, za to ich obfitość sowicie nam to wynagradza. Idealnie znajdą się w ogrodach właścicieli, którzy zdecydowanie bardziej wolą napawać się widokiem roślin niż ich pielęgnacją. Z godnością i zrozumieniem zniosą początkujących ogrodników.

powojnik Fot. Barbara Machalska

Jakie wymagania?

Clematisy nie znoszą podłoży ciężkich, podmokłych, zlewnych. Uwielbiają za to gleby żyzne, średnio wilgotne i bogate w próchnicę. W większości są to rośliny mrozoodporne. Ich dolna cześć powinna pozostawać w cieniu, a górna napawać się promieniami słonecznymi. Nie martwy się jednak, jeżeli posadzimy je w półcieniu, zwłaszcza te z kwiatami w kolorach pastelowych. Pamiętajmy jednak, że szkodliwym dla powojników jest okres długotrwałej suszy oraz wystawienie na działanie wiatru.

Jak sadzimy?

Zakupując sadzonki, wybierajmy te w pojemnikach oraz z dobrze wykształconym systemem korzeniowym i zdrewniałymi pędami u podstawy. Bezpośrednio przed sadzeniem, na czas około 15 minut, umieszczamy sadzonkę w pojemniku z wodą. W tym czasie możemy przygotować dołek do sadzenia. Powinien on mieć około 60 cm głębokości i 70 cm średnicy. Na jego dnie powinniśmy zrobić drenaż w postaci warstwy kamieni, żwirku, gałązek. Ściany dołka należy ponakłuwać łopatą. Następnie wsypujemy ziemię kompostowaną lub specjalne podłoże do powojników. Delikatnie wyjmujemy sadzonkę z pojemnika i umieszczamy w dołku. Powojniki wielkokwiatowe sadzimy 10 cm poniżej sadzenia w pojemniku, a powojniki bylinowe i botaniczna 1cm. Roślinkę podlewamy, obsypujemy ziemią i bardzo delikatnie udeptujemy. W powstałą misę zalewamy obficie wodą.

Jak pielęgnować?

Powojniki lubią być ściółkowane. Możemy do tego celu posłużyć się np. korą. Jednak bardziej oryginalnym pomysłem, jest zastosowanie innej rośliny okrywowej np. trzmieliny albo barwinka. W ten sposób zapobiegniemy również szybkiemu wysuszaniu podłoża, co w uprawie klematisów jest bardzo istotne. Kolejnym dobrym pomysłem, jest również posadzenie niskich bylin, które dodatkowo zacienią dolną partię pnącza. Zasada, która panuje podczas podlewania jest taka, że podlewamy obficie ale nie często jak również podlewamy glebę wokół rośliny a nie liście. W drugim roku po posadzeniu należy rozpocząć zasilanie pnącza nawozami. Polecam nawozy wolnodziałające. Wokół rośliny robimy trzy około 10 cm dołki i wsypujemy do nich po łyżeczce nawozu. Najlepiej zrobić to w kwietniu. Przed zimą, pomimo mrozoodporności powojnika, dobrze jest obsypać go u podstawy ziemią, korą lub suchymi liśćmi. Chronimy w ten sposób korzenie oraz uśpione pąki przez zmarznięciem. 

Przycinanie. Cięciem powojników zajmujemy się w okresie od lutego do początków kwietnia. Dzięki temu zabiegowi roślina będzie się lepiej rozgałęziać i obficiej kwitnąc. Należy również dokonać cięcia sanitarnego. Usuwamy wówczas wszystkie suche, poranione i połamane pędy.


Jak pielęgnować astry?
Masz w ogrodzie bratki? Sprawdź jak je pielęgnować!
Maranta w mieszkaniu? Jak ją pielęgnować?
Jak pielęgnować storczyka?
Jak pielęgnować strelicję?
Jak pielęgnować fiołka?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.