Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Rośliny i Kwiaty » Hortensja – sadzenie, uprawa, pielęgnacja, Jak pielęgnować hortensję

Jak pielęgnować hortensję?

Hortensja pochodzi ze wschodniej i południowej Azji, a jej forma ogrodowa jest powszechnie uprawiana praktycznie na całym świecie. Jest to roślina o przepięknych, kolorowych kwiatach. Jej uprawa nie należy do trudnych.

Hortensja do prawidłowego rozwoju wymaga żyznej próchniczej gleby oraz dużo wody. PH podłoża powinno być kwaśne (4,5- 5,5). Jest to krzew, który preferuje miejsca półcieniste, jednak na stanowiskach słonecznych znacznie obficiej kwitnie. Bardzo źle znosi podłoża ciężkie i gliniaste, zatem jeżeli mamy taką możliwość, unikajmy ich. Kiedy zauważymy, że liście krzewu zaczynają się robić jasnozielone lub żółte oznacza to, że podłoże ma odczyn zasadowy, musimy wówczas wzbogacić go torfem kwaśnym.

Odmiany hortensji

Hortensje dzielimy na dwie grupy. Pierwszą z nich stanowią krzewy kwitnące na pędach tegorocznych, a drugą kwitnące na pędach zeszłorocznych (hortensje ogrodowe). Zawiązują one pąki kwiatowe w drugiej połowie lata, a kwitną w roku następnym. Zdarza się jednak dość często, że nie zakwitają, powodem tego może być przemarznięcie wierzchołków lub całych pędów. Pomimo tego, że wiosną pojawiają się liczne pędy, to nie mają one pąków kwiatowych i dlatego roślina nie kwitnie. Zatem, żeby roślina zakwitła, należy ją odpowiednio zabezpieczyć przed przemarznięciem: podsypujemy torfem, liśćmi lub korą na wysokość 20-30 cm i okrywamy stroiszem. Możemy również okryć roślinę papierem.

Cięcie

Kolejnym problemem, przez który hortensja ogrodowa nie zakwita, jest nieprawidłowe cięcie. W związku z faktem, że krzew zakwita na pędach zeszłorocznych musimy uważać, aby podczas zabiegu cięcia nie usunąć gałązek z zawiązanymi pąkami kwiatowymi.

Nawożenie

Na obfitość oraz jakość kwitnienia ma również wpływ odpowiednie nawożenie. Jeżeli roślinie zabraknie takich pierwiastków, jak fosfor, magnez, azot i żelazo nie zawiążą się pąki kwiatowe i nie będzie ona się prawidłowo rozwijać.

Kolor kwiatów

Nie każdy ogrodnik wie o tym, że sam może regulować kolor kwiatów hortensji, wystarczy jedynie regularnie wpływać na kwasowość podłoża, w którym roślina jest uprawiana. Na ziemiach zasadowych kwiaty są czerwone bądź różowe. Kolor niebieski będzie wynikiem regularnego nawożenia siarczanem amonu i siarczanem potasu. Możemy również podlewać krzew roztworem ałunu potasowego lub siarczanu glinu. Polecam również ściółkowanie krzewu kompostem korowym lub torfem wysokim. Żeby kwiaty były czerwone bądź różowe należy stosować nawozy zasadowe, zawierające w swym składzie magnez lub wapń. Uważajmy jednak, aby pH nie przekroczyło 6,2, ponieważ może to doprowadzić do chlorozy liści i zasychania pędów. 

Jak rozmnażamy?

Hortensję rozmnaża się poprzez sadzonki zielne. Tniemy je od czerwca do sierpnia. Następnie umieszczamy w inspekcie, w którym spędzą rok. Na grządki wysadzamy nowe sadzonki w drugiej połowie wiosny.

 


Jak pielęgnować jaskry?
Jak pielęgnować hiacynty?
Jak pielęgnować glicynie?
Jak pielęgnować pierwiosnka?
Jak pielęgnować fuksje?
Jak pielęgnować robinię białą?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.