Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Rośliny i Kwiaty » Hiacynty - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, jak pielęgnować hiacynty?

Jak pielęgnować hiacynty?

Hiacynty stanowią doskonałą ozdobę zarówno dla rabat ogrodowych jak i wewnątrz domu czy mieszkania. Mają wielu swoich miłośników, głównie ze względu na duże bogactwo kolorystyczne jak i oszałamiający zapach. Hiacynty zazwyczaj kojarzą nam się z okresem wiosennym, bo to właśnie wtedy pojawiają się ich pierwsze, niezwykle urokliwe, kwiatostany.

Należą do grupy roślin cebulowych i są niezwykle łatwe i przyjazne w uprawie. Są to kwiaty, które idealnie sprawdzają się rosnąc w pojedynkę. Jednak posadzone w grupie, mogą wprawić nas w prawdziwy zachwyt. Bardzo dekoracyjnie wyglądają również umieszczone w donicach i pojemnikach, które możemy ustawić np. na tarasie.

Są to rośliny lubiące stanowiska słoneczne. Cebule umieszczamy w żyznym podłożu, ponieważ w glebach wilgotnych i gliniastych, są one narażone na atak chorób i gnicie. Postarajmy się zatem wybierać stanowiska przepuszczalne! Ponadto, jeżeli chcemy aby nasz ogród rozświetlony był licznymi kwiatostanami hiacyntów, unikajmy szczególnie gleb o odczynie kwaśnym. Bardzo ważne przy sadzeniu cebul jest ich umieszczenie na odpowiedniej głębokości. Posłuży się więc zasadą, która mówi że cebulki pokrywamy warstwą ziemi, która jest trzykrotnie wyższa od jej wysokości. We wcześniej wykopanych dołkach, umieszczamy cebulę tak, aby jej „pętka” skierowana była ku dołowi a następnie przysypujemy ziemią. Każdą cebulkę powinniśmy sadzić osobna, jeśli jednak myślimy o stworzeniu skupiska, wówczas pamiętajmy, że im mniejsze cebule tym mniejsze odstępy między nimi. Nigdy jednak odległość nie może być mniejsza niż 10cm. Robi się tak, aby rośliny nie konkurowały ze sobą o składniki pokarmowe znajdujące się w podłożu. Wybierając materiał do sadzenia, zwróćmy uwagę czy jest zdrowy i czy nie pokrywa go pleśń. Cebulki nie powinny mieć widocznych zielonych czubków, jednak jest to również dopuszczalne. Jeżeli jednak czubki są żółte i delikatnie zaschnięte, wtedy należy wybrać inny okaz.

Podczas planowania miejsca pod his tynty, zwróćmy szczególną uwagę na ich zapach. Warto posadzić je w pobliżu miejsca gdzie często przebywamy i wypoczywamy np. w pobliżu altany lub tarasu. Wówczas będziemy mogli w pełni Cieszyc się ich wszystkimi walorami. Pamiętajmy, jednak że hiacynty mają krótki okres kwitnienia i możemy uzyskać efekt „pustego miejsca” po ich przekwitnięciu. Umieśćmy je więc w miejscu, gdzie ich nagłe zniknięcie nie oszpeci naszego ogrodu np. obok pnączy lub wzdłuż ścieżki.

Jak pielęgnujemy?

Hiacynty to kwiaty, których okres kwitnienia rozpoczyna się w okresie letnim. Pomimo tego, że ich cebule są wieloletnie, to i tak warto co sezon przenosić je w inne miejsce. Dzięki temu ich kwiaty będą zdecydowanie bardziej okazałe i dekoracyjne, a zapach intensywniejszy. Po przekwitnięciu (początek czerwca), należy wykopać ich cebule, osuszyć i umieścić w pomieszczeniu suchym i chłodnym. Powinny tam pozostać do okresu jesiennego, kiedy to znowu umieścimy je w gruncie. Najlepiej robić to w październiku, wybierając inne niż wcześniejsze stanowisko, unikniemy dzięki temu również sadzenia kwiatów na stanowisku już wyjałowiony.


Zajęcie dla wytrwałych - jak pielęgnować drzewko bonsai?
Jak pielęgnować thuję?
Jak pielęgnować cis?
Jak pielęgnować fuksje?
Jak dobrać kwiaty na balkon?
Drzewko bonsai - jak je pielęgnować?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.