Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Rośliny i Kwiaty » Fuksja - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, jak pielęgnować fuksje?

Jak pielęgnować fuksje?

Informacje o poradzie

Fuksja przywędrowała do nas z rejonów Azji Wschodniej oraz Ameryki. Dzięki swojemu wszechstronnemu zastosowaniu, stała się bardzo popularna. Doskonale odnajduje się w roli kwiatów domowych, na balkonach i tarasach, jak również w nasadzeniach ogrodowych. Głównym atutem tej rośliny jest krzewiasty pokrój oraz bardzo dekoracyjne kwiaty (mogą być jedno- lub dwubarwne, w niezliczonych kolorach). Jeżeli zapewnimy fuksji, odpowiednie warunki, odwdzięczy się nad bardzo intensywnym i pięknym kwitnieniem.

Fuksjom, które hodujemy w mieszkaniach, musimy zapewnić stanowisko z dużym dostępem świeżego powietrza. Powinno być również osłonięte przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Fuksje zimujemy w temperaturze ok. 12-13o C, w jasnym pomieszczeniu. W lutym pędy należy przyciąć na 2-3 oczka. Od momentu kiedy zaobserwujemy pojawienie się nowych odrostów, rozpoczynamy systematyczne zwiększanie nawożenia, podlewania oraz temperatury. Nawozimy w okresie od lutego do października, najlepiej co tydzień. Fuksje należy przesadzać wiosną, najlepiej w marcu. Zawsze stosujmy ziemię do kwiatów doniczkowych o pH 5,8- 6,5.

Jak rozmnażamy?

Rozmnażamy poprzez sadzonki pędowe, zdrewniałe u nasady. Należy wybrać sadzonki, które mają około 6 par liści. Dolną  partię liści usuwamy. Ukorzeniać sadzonkę możemy poprzez umieszczenie ją w wodzie lub od razu w podłożu. Oba te sposoby są skuteczne.

Fuksja ogrodowa. Rośliny, które hodujemy w ogrodzie musimy zapewnić następujące warunki: stanowisko powinno być umiarkowanie słoneczne, ewentualnie półcieniste. Unikajmy jednak bezpośredniego działania promieni słonecznych. Nawozimy ją co 10 dni, najlepiej nawozem wieloskładnikowym. Jeżeli chcemy, aby nasza roślina miała ładny, krzaczasty pokrój, powinniśmy przynajmniej raz do roku przycinać ją nad 3-4 parą liści. 

Tuż przed zimną, najlepiej w październiku fuksję należy wykopać z podłoża i umieścić w pomieszczeniu, w którym temperatura utrzymuje się na poziomie 5-8o C. W tych warunkach, ograniczamy również podlewanie. Uważajmy, jednak aby nie dopuścić do całkowitego przesuszenia podłoża. W celu uniknięcia różnego rodzaju chorób, powinniśmy systematycznie usuwać opadające liście. Do przezimowania najlepiej wybrać piwnicę, budynek gospodarczy ewentualnie klatkę schodową , która nie jest zbyt intensywnie ogrzewana. 

Podobnie jak w przypadku roślin doniczkowych, fuksję ogrodową lepiej jest rozmnażać z sadzonek pędowych. Pędy niezdrewniałe umieszczamy w mieszance torfu i pasku (proporcje 1:1). Po około dwóch tygodniach, otrzymujemy gotową, ukorzenioną sadzonkę, którą możemy posadzić w ogrodzie. Sadzonki przygotowujemy po kwitnieniu, najlepiej późną jesienią lub od tycznia do marca.


Jak pielęgnować aksamitki?
Jak pielęgnować dalię?
Jak pielęgnować cis?
Jak pielęgnować konwalię?
Jak pielęgnować irysy?
Jak pielęgnować tulipany?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.