Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Rośliny i Kwiaty » Dalia- sadzenie, uprawa, przesadzanie, Jak pielęgnować dalię

Jak pielęgnować dalię?

Dalie ogrodowe idealnie nadają się do nasadzeń jednogatunkowych. Wystarczy, że skomponujemy razem kilka odmian o różnej kolorystyce i efektowna rabata gotowa. A wachlarz barw u dali jest naprawdę rozmaity, od żółtej, pomarańczowej, różowej, czerwieniej i białej aż po gatunki dwubarwne. Pośród tych kwiatów możemy odnaleźć odmiany karłowe, doskonale nadające się na uprawę w pojemnikach jak również odmiany wysokie rabatowe, osiągające nawet 1,5 m wysokości.

Dalie najlepiej czują się w podłożu żyznym i stale delikatnie wilgotnym. Ponadto bardzo lubią miejsca nasłonecznione z dala od wiatru, które mogłyby połamać ich delikatne pędy. Kiedy już przechodzimy do sadzenia kwiatów, pamiętajmy że odmiany karłowe powinno się umieszczać w odległości ok. 30cm, zaś odmiany wysoki w odstępach ok. 60- 100cm. Podczas okresu kwitnienia, należy systematycznie je podlewać oraz w miarę konieczności, podwiązywać pędy, które mogą się pokładać pod wpływem ciężaru obfitych kwiatów.  Powinniśmy również przynajmniej dwa lub trzy razy zasilać rośliny wieloskładnikowym nawozem mineralnym (nawozimy w lecie). Polecam Azofoskę, którą stosujemy w ilości ok. 30g preparatu na 1m kwadratowe  rabaty. Dalie są kwiatami bardzo wrażliwymi na mróz i szybko zmieniającą się temperaturę otoczenia, dlatego też zaraz po wystąpieniu pierwszego przymrozku wykopujemy je z gruntu. Nie róbmy tego wcześniej, ponieważ w tym czasie korzenie gromadzą zapasowe substancje pokarmowe. Po oczyszczeniu i delikatnym osuszeniu bryły korzeniowej, rośliny przysypane piaskiem lub torfem przechowujemy w skrzyniach. Najlepiej przechowywać je w piwnicy, ponieważ temperatura zimowania dali nie powinna być wyższa, ani też niższa niż 4-5o C. 

Tylko niektóre odmiany, zwłaszcza karłowe o pojedynczych kwiatach, rozmnażamy z nasion. Możemy się jednak spodziewać, że kwiaty będą się znacznie różnic od siebie wyglądem. Najpierw wysiewamy nasiona do skrzynek, robimy to na wiosnę w marcu. Skrzynki pozostawiamy w widnym pomieszczeniu. Kiedy pojawią się pierwsze siewki, przesadzamy je pojedynczo do małych doniczek. W połowie maja, rozpoczynamy sadzenie rozsady na rabatach. Znacznie bardziej polecam rozmnażanie dalii poprzez podział karp w okresie wiosennym. Otrzymamy wówczas rośliny, które będą identyczne jak te z których powstały. Karpy tniemy zawsze ostrym nożem, dzielimy roślinę na kilka części, tak aby każda z nich miła w sobie co najmniej dwa pąki oraz zdrowe bulwiaste korzenie. Następnie, kiedy rany już obeschną możemy spokojnie zasadzić dalię w ogrodzie. Jeżeli co roku będziemy wybrać inne miejsce nasadzeń, unikniemy przenoszeniu się chorób.


Jak pielęgnować hiacynty?
Jak uprawiać i pielęgnować Budleję Dawida?
Jak pielęgnować pelargonie?
Jak pielęgnować azalie?
Jak pielęgnować astry?
Jak uprawiać kaktusa?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.