Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Rośliny i Kwiaty » Aksamitki - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, Jak pielęgnować aksamitki

Jak pielęgnować aksamitki?

Informacje o poradzie

Aksamitki to rośliny jednoroczne, bardzo popularne w naszych ogrodach. Przywędrowały do nas z Ameryki, gdzie obejmują około 20 gatunków. Kwitną od lipca aż do pierwszych przymrozków.

Charakteryzują je: bardzo intensywny zapach i jaskrawy kolor kwiatów. Różne odmiany tych kwiatów, różnić się od siebie mogą: budową i osadzeniem koszyczków kwiatowych oraz pokrojem. Najczęściej spotykamy te o barwie żółtej i różnych odcieniach pomarańczowego, spotkać również można kwiaty o barwie białej. Odmiany, które uprawiane są w Polsce, pochodzą z Meksyku. Należą do nich: aksamitka wyniosła, aksamitka rozpierzchła i aksamitka wąskolistna.

Jak uprawiamy?

Nasiona aksamitki należy wysiać w inspekcie w okresie wiosennym, najlepiej w marcu. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 15o C. Jeżeli stosujemy siew wczesny, wówczas powinniśmy pikować siewki w doniczce. Jeżeli jednak siew wykonujemy później (w kwietniu), nie musimy pikować. Na rabaty wysadzamy aksamitki w drugiej połowie maja. Rozstawa powinna wynosić 20 x 25 cm dla odmian niższych oraz 30x40 cm dal odmian wyższych. Rośliny rozpoczynają kwitnienie w około 12 tygodniu po wysiewie nasion.

aksamitki
fot. Barbara Machalska

Dużą zaletą aksamitek jest ich minimum wymagań względem warunków zewnętrznych, wyróżnia je to spośród innych ozdobnych roślin jednorocznych. Bardzo dobrze znoszą upały oraz suszę. Nie posiadają również wygórowanych wymagań względem gleby. Potrafią rosnąć nawet w podłożach jałowych, jednak mają wówczas mniej obfite kwitnienie.

Aksamitki najlepiej czują się na stanowisku słonecznym i ciepłym, jednak równie dobrze znoszą półcień. Ponadto w uprawie powinniśmy zwrócić uwagę, aby nie przenawozić aksamitek, szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na azot. Może on spowodować zbytnią wybujałość rośliny co w konsekwencji prowadzi do słabszego kwitnienia.

 

Aksamitki dobrze jest sadzić w sąsiedztwie innych roślin. Ich zapach odstrasza nicienie, które są szkodnikami znajdującymi się w glebie.

Uwaga:

Aksamitki są bardzo dekoracyjne, stąd też ich wszechstronne zastosowanie. Uprawia się je zarówno jako rośliny okrywowe, kwietnikowe oraz obwódkowe. Może je również zastosować podczas obsadzania skrzynek balkonowych, pojemników oraz mis. Ich odporność na suszę pozwala na sadzenie aksamitek w ogrodach skalnych. Ślicznie prezentują się w pojedynkę jak i w grupach.

Jak pielęgnować hiacynty?
Jak pielęgnować storczyka?
Jak pielęgnować berberysa?
Jak pielęgnować fikusy?
Jak uprawiać kaktusa?
Jak pielęgnować fiołka?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.