Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Rośliny i Kwiaty » Paproć doniczkowa - sadzenie, pielęgnacja, przesadzanie, Jak pielęgnować paproć?

Jak dbać o paprotkę?

Powszechna domowa paprotka, pomimo to, że nie kwitnie i tak ma w sobie dużo uroku. Jej bujne liście oczyszczają powietrze z toksyn i dostarczają do niego wiele powietrza oraz wilgoci. Oto kilka cennych rad, jak odpowiednio dbać o te kwiaty i jak sprawić, żeby mogły nam towarzyszyć przez wiele lat.

Paprocie najlepiej czują się na stanowisku półcienistym, ale nie cienistym. Brak słońca powoduje żółknięcie i opadanie listków. Nie należy również, stawiać ich bezpośrednio nad kaloryferem. Polecanymi miejscami są półki pokojowe i miejsca obok okna osłoniętego firanką. Temperatura w powinna być umiarkowana pomieszczenie często wietrzone. Pamiętajmy, że paprocie nie znoszą suchego powietrza, dlatego też należy je zraszać letnim prysznicem lub rozpylać wokół nich mgłę za pomocą rozpylacza. Możemy również ustawić rośliny w sąsiedztwie nawilżacza powietrza (stwarza on idealny mikroklimat dla paproci). Do podlewania paproci używajmy „odstanej” wody z kranu. Jednym ze sprawdzonych metod podlewania paprotki, jest dostarczenie jej dużej ilości wody na raz, a następnie po kilku minutach, usunięcie jej nadmiaru z podstawki. Ziemię podlewamy ponownie, gdy odrobinę przeschnie.

W okresie wzrostu paprocie nawozimy co 2-3 tygodnie. Polecam płynne nawozy do roślin doniczkowych zielnych (z dużą zawartością azotu). Stosujemy duże rozcieńczenie, ponieważ rośliny te mają naprawdę zminimalizowane potrzeby pokarmowe za to bardzo dużą wrażliwość na zasolenie podłoża.

Jeżeli będziemy chcieli przesadzić naszą paprotkę pamiętajmy, że tego zabiegu nie można dokonywać nazbyt często i robimy to kiedy naprawdę pojawia się takowa konieczność. Paprotki mają dziwne upodobania do ciasnych doniczek, zatem przesadzamy je poprzez podział, kiedy pojemnik jest wyraźnie dużo za mały. Najlepszym do tego okresem jest wiosna, róbmy to z dużą dozą delikatności, uważając aby nie naruszyć korzeni. Po przesadzeniu roślina potrzebuje nawet kilka tygodni na zaaklimatyzowanie się, będzie osłabiona i może zdarzyć się że zgubi kilka liści. Zadbajmy wówczas o to, żeby nie przemarzała i nie stała w pełnym słońcu. Może się zdarzyć, że paproć nie będzie miała przyrostu. Dzieje się tak, kiedy umieścimy ją w za dużej doniczce lub pojemniku, wówczas kwiat rośnie w obrębie systemu korzeniowego a nie w liściach. Wystarczy przesadzić paproć do mniejszego pojemnika. 

Podczas okresu zimowego, rozpoczyna się okres spoczynku. Ograniczmy zatem podlewanie i nawożenie (nawet raz w miesiącu).


Pora choinek? Radzimy, jak dbać o iglaki zimą
Fiołek alpejski - jak o niego dbać?
Jak pielęgnować tulipany?
Masz w ogrodzie bratki? Sprawdź jak je pielęgnować!
Przyjazne kwiaty - co najlepiej mieć w doniczce
Jak pielęgnować fiołka?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.