Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Rośliny i Kwiaty » Fiołek alpejski – pielęgnacja, Jak pielęgnować fiołka

Fiołek alpejski - jak o niego dbać?

Cyklamen perski czyli fiołek alpejski jest lubianą i popularną rośliną. Ponieważ kwitnie od jesieni do wiosny (gdy przekwitnie nie wyrzucajmy go, gdyż może jeszcze rosnąć kilka lat, cieszy nasze oko także zimą). Cyklamen perski – wbrew nazwie – nie pochodzi z Persji, lecz z Europy Południowej. Uprawa cyklamenów w Europie zaczęła się dość dawno, bo w 1620 r w Paryżu. Podobno był również ulubionym kwiatem Napoleona.

Zasady pielęgnacji fiołków alpejskich:
1. Lubią chłodniejsze miejsca i świeże powietrze dlatego w mieszkaniach, szczególnie zimą (ze względu na kaloryfer) jest im za ciepło. Dlatego na noc lepiej wynosić je do chłodniejszych pomieszczeń.
2. Gleba fiołków powinna być stale wilgotna, lecz nie mokra, a do ich podlewania zawsze używajmy miękkiej wody (odstaną).
3. Podlewając starajmy się nie zamoczyć liści ani pęków kwiatowych, ważne jest również systematyczne wylewanie wody z podstawki.
4. Należy wyrywać, a nie wycinać przekwitłe kwiaty i liście, które zaczynają żółknąć (pozostałości ogonków będą gnić).
5. Gdy wszystkie kwiaty przekwitną, a liście pożółkną zupełnie przestaniemy podlewać roślinę – wcześniej stopniowo to ograniczyć.
6. Pozostawiamy bulwę w chłodnym miejscu, np. w piwnicy do maja, a pod koniec miesiąca przesadzamy do świeżej ziemi i umieszczamy w skrzynce na balkonie lub w ogrodzie.
7. Gdy nadejdzie październik – wówczas przenosimy fiołka do domu.

Dbajmy w ten sposób o roślinę, a fiołek alpejski będzie kwitł, ciesząc nasze oczy przez kilka lat. Są to kwiaty popularne, dlatego często można je zobaczyć w ozdobnych koszach lub przystrojonych doniczkach.
Niektóre odmiany cyklamenów możemy uprawiać w naszych ogrodach. Należą do nich:
- cyklamen bluszczolistny (Cyclamen hederifolium)
- cyklamen dyskowaty (Cyclamen coum)
- cyklamen neapolitański (Cyclamen neapolitanum)
Bardzo dobrze się czują w ciepłym i lekko ocienionym miejscu. Pamiętajmy, aby na zimę okryć je gałązkami drzew.


Pora choinek? Radzimy, jak dbać o iglaki zimą
Ogródek ziołowy - jak go pielęgnować?
Jak pielegnować rośliny doniczkowe?
Jak pielęgnować fiołka?
Jak ulepszyć gliniastą glebę?
Przyjazne kwiaty - co najlepiej mieć w doniczce
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.