Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Rośliny i Kwiaty » Rośliny miododajne – drzewa i krzewy, Drzewa miododajne – Krzewy miododajne

Drzewa i krzewy miododajne - wybierz z nami!

Informacje o poradzie

JoannaJoanna

autor porady:
Joanna Wołejszo

spec. działu: Dom i Ogród

dodano: 2011-05-19 14:40:53

wyświetleń: 5086

Słowa kluczowe

zobacz również

Rośliny miododajne nazywane są inaczej roślinami pożytkowymi, nektarodajnymi, pyłkodajnymi czy też pszczelarskimi.

Rośliny te dostarczają pokarmu pszczołom. Pokarm ten stanowią: nektar, pyłek kwiatowy, spadź. Nektar jest bogaty w cukry i dostarcza energii dla podtrzymania procesów życiowych pszczołom. Pyłek kwiatowy między innymi dostarcza owadom białka. Spadź, inaczej rosa miodowa, to słodka i lepka ciecz. Pośród roślin miododajnych wyróżnić możemy:

pyłkodajne

nektarodajne

pyłkodajne i nektarodajne

spadziodajne

Rośliny miododajne różnią się swoją wartością. Wartość nektarodajną określa się jako wydajność miodową. Jest to ilości miodu (w kg), która może zostać wyprodukowana z hektara roślin.

Do krzewów miododajnych zaliczamy m.in.: berberysy, bukszpany, bluszcze, irgi, mahonie, tawulce, śnieguliczki.

Berberys Thunberga Berberis thunbergii 'Atropupurea' jest ciernistym krzewem osiągającym nawet 2 m wysokości. Posiada liście purpurowoczerwone i kwiaty żółte. Posiada czerwone owoce.

Irga pozioma Cotoneaster horizontalis jest to nisko płożący krzew. Pędy tej rośliny są prawie poziomo położone. Posiada ciemnozielone, błyszczące liście. Kwiaty są biało różowe, kwitną w czerwcu. Owoce są czerwone i dość długo utrzymują się na roślinie.

Tawulec pogięty Stephanandra incisa jest karłowym krzewem rosnącym do 0,5 m wysokości. Posiada kwiaty zielono–białe, zebrane w grona. Kwiaty kwitną od czerwca do lipca i pięknie pachną. Tawulce są cenną rośliną zadarniającą.

Śnieguliczka Chenoulta Symphoricarpos x chenaultii jest gęstym niskim krzewem, tworzącym zwarte poduchy. Osiąga 1m wysokości. Kwiaty i owoce są niepozorne.

Do drzew miododajnych należą m.in: lipy, kasztanowce, głogi, wierzby, sumaki.

Lipa drobnolistna Tilia cordata to drzewo o regularnej stożkowato-jajowatej lub kulistej koronie. Dorasta nawet do 20 m wysokości i 15 m szerokości. Posiada kwiaty żółtozielone, pachnące, miododajne. Kwitnie na przełomie czerwca i lipca.

Lipa szerokolistna Tilia platyphyllos dorasta do 35 m wysokości i 25 m szerokości. Kwitnie najwcześniej z lip. Posiada liście sercowate, matowe i nieregularne. Lubi stanowiska ciepłe o żyznych i świeżych glebach.

Sumak octowiec Rhus typhina jest niewielkim drzewem z płaską koroną. Osiąga wysokość do 4 m. Posiada purpurowoczerwone stożkowate owocostany. Liście sumaków jesienią przebarwiają się na jeskrawoczerwono. Rośliny te mają niewielkie wymagania glebowe.


Co sadzić pod orzechem włoskim?
Jak pielęgnować berberysa?
Jakie rośliny do donic wybierać?
Jakie rośliny posadzić na osiedlu mieszkaniowym?
Ogrodniku, czy wiesz, jak powinno się uprawiać pigwowiec?
Jakie kwiaty wybrać na taras?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.