Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Rośliny i Kwiaty » Rośliny miododajne – drzewa i krzewy, Drzewa miododajne – Krzewy miododajne

Drzewa i krzewy miododajne - wybierz z nami!

Informacje o poradzie

JoannaJoanna

autor porady:
Joanna Wołejszo

spec. działu: Dom i Ogród

dodano: 2011-05-19 14:40:53

wyświetleń: 5033

Słowa kluczowe

zobacz również

Rośliny miododajne nazywane są inaczej roślinami pożytkowymi, nektarodajnymi, pyłkodajnymi czy też pszczelarskimi.

Rośliny te dostarczają pokarmu pszczołom. Pokarm ten stanowią: nektar, pyłek kwiatowy, spadź. Nektar jest bogaty w cukry i dostarcza energii dla podtrzymania procesów życiowych pszczołom. Pyłek kwiatowy między innymi dostarcza owadom białka. Spadź, inaczej rosa miodowa, to słodka i lepka ciecz. Pośród roślin miododajnych wyróżnić możemy:

pyłkodajne

nektarodajne

pyłkodajne i nektarodajne

spadziodajne

Rośliny miododajne różnią się swoją wartością. Wartość nektarodajną określa się jako wydajność miodową. Jest to ilości miodu (w kg), która może zostać wyprodukowana z hektara roślin.

Do krzewów miododajnych zaliczamy m.in.: berberysy, bukszpany, bluszcze, irgi, mahonie, tawulce, śnieguliczki.

Berberys Thunberga Berberis thunbergii 'Atropupurea' jest ciernistym krzewem osiągającym nawet 2 m wysokości. Posiada liście purpurowoczerwone i kwiaty żółte. Posiada czerwone owoce.

Irga pozioma Cotoneaster horizontalis jest to nisko płożący krzew. Pędy tej rośliny są prawie poziomo położone. Posiada ciemnozielone, błyszczące liście. Kwiaty są biało różowe, kwitną w czerwcu. Owoce są czerwone i dość długo utrzymują się na roślinie.

Tawulec pogięty Stephanandra incisa jest karłowym krzewem rosnącym do 0,5 m wysokości. Posiada kwiaty zielono–białe, zebrane w grona. Kwiaty kwitną od czerwca do lipca i pięknie pachną. Tawulce są cenną rośliną zadarniającą.

Śnieguliczka Chenoulta Symphoricarpos x chenaultii jest gęstym niskim krzewem, tworzącym zwarte poduchy. Osiąga 1m wysokości. Kwiaty i owoce są niepozorne.

Do drzew miododajnych należą m.in: lipy, kasztanowce, głogi, wierzby, sumaki.

Lipa drobnolistna Tilia cordata to drzewo o regularnej stożkowato-jajowatej lub kulistej koronie. Dorasta nawet do 20 m wysokości i 15 m szerokości. Posiada kwiaty żółtozielone, pachnące, miododajne. Kwitnie na przełomie czerwca i lipca.

Lipa szerokolistna Tilia platyphyllos dorasta do 35 m wysokości i 25 m szerokości. Kwitnie najwcześniej z lip. Posiada liście sercowate, matowe i nieregularne. Lubi stanowiska ciepłe o żyznych i świeżych glebach.

Sumak octowiec Rhus typhina jest niewielkim drzewem z płaską koroną. Osiąga wysokość do 4 m. Posiada purpurowoczerwone stożkowate owocostany. Liście sumaków jesienią przebarwiają się na jeskrawoczerwono. Rośliny te mają niewielkie wymagania glebowe.


Jak ulepszyć gliniastą glebę?
Rośliny miododajne - wybierz z nami kwiaty i zioła!
Jakie rośliny posadzić na osiedlu mieszkaniowym?
Masz w ogrodzie wysokie drzewa? Sprawdź, co pod nimi sadzić!
Pielęgnacja drzew i krzewów owocowych - na czym powinna polegać?
Jak sadzić rośliny jednoroczne?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.