Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Remont i Naprawy » Wyciszenie mieszkania, Jak wyciszyć mieszkanie

Jak wyciszyć mieszkanie?

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Magda

spec. działu: Aranżacja Wnętrz, Podróże

dodano: 2011-05-09 15:30:42

wyświetleń: 5366

Słowa kluczowe

zobacz również

Mieszkanie w bloku niesie za sobą wiele pozytywnych stron – budynki znajdują się zazwyczaj bliżej centrum miasta, na osiedlu korzystać można z dobrze rozwiniętej infrastruktury, a bliskość innych lokatorów stwarza poczucie bezpieczeństwa i kreuje społeczne więzi. Oczywiście, posiadanie własnego lokum w bloku oznacza też pewne niedogodności – narażeni jesteśmy m.in. na szum ulicy i hałasy dobiegające z mieszkań sąsiadów. Na szczęście, dzięki kilku prostym zabiegom można przeobrazić nasze cztery kąty w niemalże oazę ciszy i spokoju.

Obowiązujące normy mówią, że poziom hałasu w mieszkaniu nie może być wyższy niż 40 decybeli za dnia, zaś w nocy – 30 decybeli. Oczywiście, o wyciszenie naszych czterech kątów najlepiej jest zadbać jeszcze podczas prac wykończeniowych lub przy okazji remontu, co nie oznacza, że jest to niemożliwie w innych sytuacjach. Będzie się to wtedy wiązało z większymi kosztami, jednak cisza uzyskana dzięki zastosowanej izolacji akustycznej z pewnością będzie warta wydanych pieniędzy.

Przede wszystkim, powinniśmy się postarać o wyciszenie ścian, zwłaszcza w sypialni i pokoju, gdzie spędzamy najwięcej czasu. Polecane materiały dźwiękochłonne to mineralna wełna jak i szklana wata. Tworzy się z nich tzw. ekrany akustyczne i zasłania kartonowo-gipsowymi płytami (jeżeli zastosujemy podwójne płyty, izolacyjność akustyczna będzie jeszcze lepsza). Stosując podwieszany sufit, możemy też w prosty sposób wyciszyć ścianę szczytową w mieszkaniu.

Kolejnym materiałem służącym wyciszeniu naszego lokum są akustyczne drzwi. Stolarka powinna być dokładnie uszczelniona pomiędzy ścianą a ościeżnicą a także pomiędzy samym skrzydłem drzwi a progiem. Dobrym pomysłem jest zastosowanie drzwi podwójnych – nie tylko wpłynie to na lepszą izolację akustyczną, lecz też dodatkowo ociepli pomieszczenie. Kolejnym sposobem na wyciszenie wnętrz mieszkania jest montaż odpowiednich okien. Oczywiście, wymiana przestarzałych modeli może okazać się kosztowna, jednak to inwestycja na długie lata i nawet w przypadku sprzedaży nieruchomości na pewno pozytywnie wpłynie na jej wartość transakcyjną. Właściwie wykonane dźwiękoszczelne szyby zespolone charakteryzują się m.in. znikomą utratą ciepła, ochroną przed zbytecznym nagrzewaniem się pomieszczeń oraz dobrą izolacją akustyczną.

Pamiętajmy, że wszystkie wyżej opisane zabiegi na pewno wpłyną pozytywnie na wygłuszenie mieszkania, jednak hałasy w bloku to uciążliwość, którą czasem trzeba po prostu zaakceptować, gdyż nie da się jej niestety zupełnie wyeliminować.


Izolacja akustyczn? Sprawdź jak wygłuszyć dom!
Sufit podwieszany - zalety i wady
Chcesz zaadaptować piwnicę? Przeczytaj!
Jak usunąć starą farbę ze ścian?
Jak zaplanować remont?
Jak wybrać farby do mieszkania?
2
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.