Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Remont i Naprawy » Stara farba - usuwanie , Jak usunąć starą farbę ze ścian

Jak usunąć starą farbę ze ścian?

Informacje o poradzie

Malując mieszkanie warto przedtem pozbyć się starej warstwy farby. Nakładanie kolejnych warstw farby przy kolejnych pracach remontowych prowadzi do powstania odprysków i nierówności. Jest to czynność bardzo prosta. Jak usunąć starą farbę?

Do usunięcia starej farby warto przygotować:
- letnią wodę,
- gąbkę,
- duży pędzel do nanoszenia wody na ścianę,
- szare mydło,
- 2 wiaderka,
- szpachla do skrobania starej farby,
- folia malarska,
- taśma malarska.


Krok pierwszy - zabezpieczenie mieszkania

Zabezpieczamy podłogę rozciągając na niej folię malarską. Dzięki temu uprzątnięcie starej farby będzie znacznie prostsze i nie zabrudzimy podłogi. Następnie usuwamy ze ścian obrazki, gwoździe i inne przytwierdzone do niej przedmioty (kinkiety itp.). Folią malarską można zabezpieczyć także lampę w pomieszczeniu.

Krok drugi - przygotowanie materiałów do usuwania farby ze ścian

W tym celu potrzebujemy pół wiaderka ciepłej wody. Następnie rozmydlamy w niej szare mydło, tak aby woda uzyskała mętny (mydlany) kolor. W ten sposób usuwamy farby kredowe, akrylowe i wapienne.


Krok trzeci - usuwanie farby ze ścian

Najpierw zamaczamy pędzel w mydlanej wodzie i malujemy nim po ścianie dwukrotnie. Podczas nanoszenia wody pędzel musi być mokry, może z niego kapać. Nanosimy wodę szczelnie na całą powierzchnię ściany, tak aby farba wchłonęła wodę. Następnie czekamy chwilę, aż ściana lekko przeschnie. Metalową szpachlą zdrapujemy farbę całymi pasami. Po namoczeniu schodzi ona lekko, większymi fragmentami. Podobnie usuwamy farbę z sufitu, namarzając go również dwukrotnie. Miejsca takie jak naroża często trzeba mocniej skrobać szpachlą, tak by w samym narożu pozbyć się starych warstw farby.

Większym problemem może być usuwanie innych farb ze ściany. Mowa o farbach olejnych, którymi malowano popularnie dawniej lamperie. Usuwanie tej farby jest znacznie trudniejsze i wymaga więcej wysiłku. Farbę olejną usuwamy skrobiąc lamperie na sucho metalową szpachelką, ewentualnie można sobie pomóc opalarką. Gdy posiadamy w domu opalarkę można z niej skorzystać. Rozgrzewamy fragment lamperii opalarką i skrobiemy szpachelką rozgrzany fragment. Usuwanie farby olejnej będzie skuteczne przy użyciu opalarki, jeżeli ściana jest jeszcze ciepła - zdrapujemy starą farbę szpachelką. Przy rozgrzewaniu ściany opalarkę trzymamy w odległości ok. 20 cm od ściany. Należy przy tym uważać, aby się nie poparzyć. Tą metodą można również usuwać warstwy farby olejnej z drzwi lub innych elementów architektonicznych.


Jak ułożyć parkiet? Porada krok po kroku
Jak wykończyć parapet?
Jak położyć kamień naturalny na ścianie?
Jak usunąć grzyba ze ścian?
Jak gwintować rury i śruby?
Jak wykonać stiuk wenecki?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.