Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Remont i Naprawy » Grzyb na ścianie - usuwanie, Odgrzybianie murów

Jak usunąć grzyba ze ścian?

Informacje o poradzie

SzymonSzymon

autor porady:
Szymon Targosz

spec. działu: Budowa Domu i Majsterkowanie

dodano: 2010-12-22 14:28:27

wyświetleń: 6027

Słowa kluczowe

zobacz również

Grzyby, które pojawiają się na ścianach nie tylko szpecą wnętrze i nieprzyjemnie pachną, są także zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców budynku. Usunięcie grzyba ze ściany nie zawsze rozwiąże problem, nieraz po usunięciu grzyba z jednego naroża - on po jakimś czasie pojawi się w innym miejscu mieszkania. Należy wówczas zastanowić się nad przyczyną tych wykwitów i usunąć ją, co powinno rozwiązać problem na stałe.

1. Krok pierwszy - usunięcie przyczyny powstawania wykwitów na ścianach

W tym celu należy znać warunki powstawania grzybów. Zwłaszcza brak wentylacji lub niedrożna wentylacja w budynku powoduje i sprzyja zwiększonej wilgotności pomieszczenia. Brak lub źle wykonana izolacja przeciwwilgociowa budynku, nieprawidłowe ocieplenie budynku są kolejnymi przyczynami powstawania grzybów. Szczególnie popularne było ocieplanie wielkiej płyty i wymiana okien na szczelne, co doprowadziło do kondensacji pary wodnej pomieszczeniach i z czasem wykwitów pleśni na ścianach zwłaszcza w narożach pomieszczeń w okolicy okien.

Kolejną przyczyną są wszelkiego rodzaju awarie sieci kanalizacyjnych, wadliwe odprowadzanie wód deszczowych, wadliwe odprowadzanie wód powierzchniowych. Wówczas woda działa bezpośrednio na ściany budynku i zawilgaca ściany. Kolejną przyczyną jest niedogrzewanie pomieszczeń i nadmierna emisja pary wodnej, zwłaszcza w kuchniach, w których (co jest niedopuszczalne) jest niedrożna wentylacja lub brak jest okapu kuchennego.

W pierwszej kolejności zawsze musimy usunąć przyczynę powstania grzyba.

2. Usuwanie grzyba w budynkach wielkiej płyty, gdy pojawił się po wymianie okien na szczelne

Jeżeli mieszkamy w takim bloku, aby zapobiec nowemu powstawania zagrzybień należy nie zamykać szczelnie okien - lepiej stosować tzw. opcję mikro-uchył. O wpływie grzybów na zdrowie mieszkańców nie będę się rozpisywał, ponieważ powierzchnie widomo, że są one niekorzystne (nudności, senność, bóle głowy, nowotwory).

3. Usunięcie grzyba ze ściany

Kolejnym krokiem jest osuszenie elementu bądź wymiana zagrzybionego elementu. Przeprowadzenie odpowiedniego zabezpieczenia jest przy tym konieczne, aby grzyb nie miał warunków do rozwoju. Ponieważ cała operacja odgrzybiania nie ma sensu i szkoda marnować pieniądze, gdy czynności zabezpieczające nie zostaną wykonane, najpierw musimy i tak pozbyć się przyczyny powstawania zagrzybienia. Gdy tego nie zrobimy, wówczas nawet najdroższe preparaty nie pomogą, a jedynie zatuszują na chwilę nasz problem. Jeżeli mamy do czynienia z rozległym grzybem, który już penetruje większość budynku należy skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm zajmujących się odgrzybianiem. Jeżeli mamy tylko ogniska grzybów należy zastosować się do poniższych rad:

Uwaga:

- Zagrzybione elementy drewniane należy bezwzględnie usunąć i wymienić na nowe zabezpieczając je preparatem grzybobójczym, jak również pozostałe elementy, które pozornie nie zostały zaatakowane należy zabezpieczyć tym samym preparatem.
- Jeżeli mamy do czynienia ze ścianą na której powstał grzyb, gdy ogniska grzyba są niewielkie, należy ten grzyb zdrapać i zabezpieczyć preparatem grzybobójczym. Na każdym preparacie jest opisana instrukcja postępowania, do której należy się ściśle stosować. Z reguły preparaty są toksyczne.
- W większości przypadków zagrzybiony element ściany trzeba będzie tak oczyścić, aby skuć tynk, który po osuszeniu i odgrzybieniu może sam odpaść. Dla bezpieczeństwa należy go skuć przed zaaplikowaniem preparatu.

Jak usunąć z dachu naloty biologiczne i go odnowić?
Ile kosztuje remont mieszkania?
Jak położyć kamień naturalny na ścianie?
Jak położyć gładź gipsową na mokro?
Jak ocieplić dom styropianem? Porada krok po kroku (+ zdjęcia)
Jak zrobić wylewkę betonową?
2
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.