Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Remont i Naprawy » Podłogi na legarach - układanie , Jak układać podłogi na legarach

Jak układać podłogi na legarach?

Informacje o poradzie

SzymonSzymon

autor porady:
Szymon Targosz

spec. działu: Budowa Domu i Majsterkowanie

dodano: 2010-12-27 13:56:33

wyświetleń: 15739

Słowa kluczowe

zobacz również

Podłoga na legarach jest to podłoga w której obciążenia z warstwy wykończeniowej podłogi są przekazywane na strop za pomocą legarów ułożonych bezpośrednio lub pośrednio (przy pomocy podkładek akustycznych) na stropie. Z powodzeniem można stosować ją w każdym pomieszczeniu, jest ona dość ciekawym rozwiązaniem ponieważ nie trzeba w budynku prowadzić prac mokrych towarzyszących wykonaniu tradycyjnej wylewki betonowej. Dodatkowo układanie podłogi na legarach nie wymaga przerw technologicznych.

Podłoga na legarach jest bardzo prosta do ocieplenia i wygłuszenia poprzez zastosowanie podkładek akustycznych pod legary układane na stropie. Ocieplenie podłogi na legarach polega na umieszczeniu warstwy izolacyjnej pomiędzy legarami. Kolejną zaletą tej podłogi jest jej niewielki ciężar. Dodatkowo, w tym typie podłogi bardzo prosto poprowadzić wszelkie instalacje: wodno kanalizacyjne, C.O., również instalację elektryczną (odpowiednio zabezpieczoną w peszlach).

Krok pierwszy - przygotowanie powierzchni stropu

Powierzchnia stropu, na której układamy podłogę na legarach należy wyczyścić i odpylić przed rozpoczęciem prac. Przed przystąpieniem do pracy, jeżeli wygłuszamy dodatkowo podłogę przy użyciu wełny mineralnej, powinno się wcześniej na stropie rozłożyć folię paraizolacyjną. Folię układamy na całej powierzchni stropu i można ją zawinąć do góry. Pasy folii układamy z zakładem o szerokości co najmniej 10 cm. Dodatkowo można połączenia tej folii skleić taśmą.

Krok drugi - wyznaczenie poziomu podłogi

Układanie podłogi na legarach zaczynamy od dokładnego wyznaczenia jej poziomu i wyrysowania tego poziomu przy pomocy szlak-sznura na wszystkich ścianach pomieszczenia.
Musimy zrobić to bardzo starannie i dokładnie, z użyciem poziomicy. Linie wyrysowane na ścianach będą stanowić punkt odniesienia dla nas podczas wykonywania pozostałych prac.

Krok trzeci - rozłożenie skrajnych legarów oraz ułożenie podkładek wygłuszających

Montaż podłogi zaczynamy od ustawienia przy ścianie skrajnego legara (legar jest to krawędziak, najczęściej o wymiarach 10cm- 5cm.). Skrajne legary tworzą obwód pomieszczenia - łączymy je ze sobą przybijając je do siebie gwoździami. Tworzą one ramę dla całej podłogi. Legary nie są kotwione do podłoża - jest to najprostszy i najbardziej sensowny sposób ich montażu, ponieważ podłogi na legarach bez podkładek wygłuszających mają tendencję do przenoszenia drgań oraz są dość hałaśliwe w użytkowaniu, zwłaszcza jeżeli zostają wykończone drewnem. Podkładki akustyczne rozkłada się zgodnie z zaleceniami producenta pod legarami najczęściej w rozstawie co 1m. Grubości podkładek akustycznych są różne i należy je dopasować do grubości legara, tak by ich ustawienie pasowało do poziomu podłogi wyznaczonego i zarysowanego na ścianach.

Krok czwarty - układanie legarów osiowych

Gdy mamy ustawione legary wzdłuż ścian po całym obwodzie pomieszczenia, kolejne legary ustawiamy równolegle do krótszego boku pomieszczenia w rozstawie zależnym od warstwy desek podłogowych. Legary ułożone równolegle do siebie krańcami przybijamy na połączeniach do legarów skrajnych, tworzących obwód pomieszczenia. Tworzymy w ten sposób ruszt podłogi. Oczywiście, przed ułożeniem legarów zakładamy na nie podkładki akustyczne. Im cieńsza deska, którą przybijamy na legary - tym rozstaw ich powinien być gęstszy, tak by deska się nie uginała. Średnio rozstaw legarów wacha się od 50-70 cm.

Krok piąty - ułożenie dodatkowej izolacji akustycznej i tzw. ślepej podłogi

Po założeniu wszystkich legarów na podłodze (równolegle i w poziomie) przystępujemy do układania izolacji akustycznej i jednocześnie termicznej z wełny mineralnej, pamiętając, żeby docinać wełnę pasami o 5 cm szerszymi niż rozstaw legarów. Po upchnięciu i założeniu całej warstwy termoizolacyjnej pomiędzy legarami przystępujemy do przybijania desek bądź płyt OSB na legary. Usztywnia nam to konstrukcję legarów i tworzy tzw. ślepą podłogę.

Krok szósty - podłoga właściwa

Na płytę OSB układamy warstwę folii paroizolacyjnej. Na tę folię możemy bezpośrednio ułożyć panele na piance, delatując podłogę właściwą od ścian. 

Podłoga na legarach w żaden sposób nie ogranicza możliwości jej wykończenia. Można ją wykańczać deskami klepkami, płytkami ceramicznymi, wykładziną itd. Podłogi na legarach  mają kolejną zaletę w postaci krótkiego czasu jej wykonania oraz łatwość prac z tym związanych.


Jak usunąć starą farbę ze ścian?
Jak ocieplić dom styropianem? Porada krok po kroku (+ zdjęcia)
Jak położyć kamień naturalny na ścianie?
Jaki system grzewczy wybrać do domu?
Jak układać kostkę brukową? Zobacz film!
Jakie są koszty budowy altany ogrodowej?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.