Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Remont i Naprawy » Podłogi na legarach - układanie , Jak układać podłogi na legarach

Jak układać podłogi na legarach?

Informacje o poradzie

SzymonSzymon

autor porady:
Szymon Targosz

spec. działu: Budowa Domu i Majsterkowanie

dodano: 2010-12-27 13:56:33

wyświetleń: 15450

Słowa kluczowe

zobacz również

Podłoga na legarach jest to podłoga w której obciążenia z warstwy wykończeniowej podłogi są przekazywane na strop za pomocą legarów ułożonych bezpośrednio lub pośrednio (przy pomocy podkładek akustycznych) na stropie. Z powodzeniem można stosować ją w każdym pomieszczeniu, jest ona dość ciekawym rozwiązaniem ponieważ nie trzeba w budynku prowadzić prac mokrych towarzyszących wykonaniu tradycyjnej wylewki betonowej. Dodatkowo układanie podłogi na legarach nie wymaga przerw technologicznych.

Podłoga na legarach jest bardzo prosta do ocieplenia i wygłuszenia poprzez zastosowanie podkładek akustycznych pod legary układane na stropie. Ocieplenie podłogi na legarach polega na umieszczeniu warstwy izolacyjnej pomiędzy legarami. Kolejną zaletą tej podłogi jest jej niewielki ciężar. Dodatkowo, w tym typie podłogi bardzo prosto poprowadzić wszelkie instalacje: wodno kanalizacyjne, C.O., również instalację elektryczną (odpowiednio zabezpieczoną w peszlach).

Krok pierwszy - przygotowanie powierzchni stropu

Powierzchnia stropu, na której układamy podłogę na legarach należy wyczyścić i odpylić przed rozpoczęciem prac. Przed przystąpieniem do pracy, jeżeli wygłuszamy dodatkowo podłogę przy użyciu wełny mineralnej, powinno się wcześniej na stropie rozłożyć folię paraizolacyjną. Folię układamy na całej powierzchni stropu i można ją zawinąć do góry. Pasy folii układamy z zakładem o szerokości co najmniej 10 cm. Dodatkowo można połączenia tej folii skleić taśmą.

Krok drugi - wyznaczenie poziomu podłogi

Układanie podłogi na legarach zaczynamy od dokładnego wyznaczenia jej poziomu i wyrysowania tego poziomu przy pomocy szlak-sznura na wszystkich ścianach pomieszczenia.
Musimy zrobić to bardzo starannie i dokładnie, z użyciem poziomicy. Linie wyrysowane na ścianach będą stanowić punkt odniesienia dla nas podczas wykonywania pozostałych prac.

Krok trzeci - rozłożenie skrajnych legarów oraz ułożenie podkładek wygłuszających

Montaż podłogi zaczynamy od ustawienia przy ścianie skrajnego legara (legar jest to krawędziak, najczęściej o wymiarach 10cm- 5cm.). Skrajne legary tworzą obwód pomieszczenia - łączymy je ze sobą przybijając je do siebie gwoździami. Tworzą one ramę dla całej podłogi. Legary nie są kotwione do podłoża - jest to najprostszy i najbardziej sensowny sposób ich montażu, ponieważ podłogi na legarach bez podkładek wygłuszających mają tendencję do przenoszenia drgań oraz są dość hałaśliwe w użytkowaniu, zwłaszcza jeżeli zostają wykończone drewnem. Podkładki akustyczne rozkłada się zgodnie z zaleceniami producenta pod legarami najczęściej w rozstawie co 1m. Grubości podkładek akustycznych są różne i należy je dopasować do grubości legara, tak by ich ustawienie pasowało do poziomu podłogi wyznaczonego i zarysowanego na ścianach.

Krok czwarty - układanie legarów osiowych

Gdy mamy ustawione legary wzdłuż ścian po całym obwodzie pomieszczenia, kolejne legary ustawiamy równolegle do krótszego boku pomieszczenia w rozstawie zależnym od warstwy desek podłogowych. Legary ułożone równolegle do siebie krańcami przybijamy na połączeniach do legarów skrajnych, tworzących obwód pomieszczenia. Tworzymy w ten sposób ruszt podłogi. Oczywiście, przed ułożeniem legarów zakładamy na nie podkładki akustyczne. Im cieńsza deska, którą przybijamy na legary - tym rozstaw ich powinien być gęstszy, tak by deska się nie uginała. Średnio rozstaw legarów wacha się od 50-70 cm.

Krok piąty - ułożenie dodatkowej izolacji akustycznej i tzw. ślepej podłogi

Po założeniu wszystkich legarów na podłodze (równolegle i w poziomie) przystępujemy do układania izolacji akustycznej i jednocześnie termicznej z wełny mineralnej, pamiętając, żeby docinać wełnę pasami o 5 cm szerszymi niż rozstaw legarów. Po upchnięciu i założeniu całej warstwy termoizolacyjnej pomiędzy legarami przystępujemy do przybijania desek bądź płyt OSB na legary. Usztywnia nam to konstrukcję legarów i tworzy tzw. ślepą podłogę.

Krok szósty - podłoga właściwa

Na płytę OSB układamy warstwę folii paroizolacyjnej. Na tę folię możemy bezpośrednio ułożyć panele na piance, delatując podłogę właściwą od ścian. 

Podłoga na legarach w żaden sposób nie ogranicza możliwości jej wykończenia. Można ją wykańczać deskami klepkami, płytkami ceramicznymi, wykładziną itd. Podłogi na legarach  mają kolejną zaletę w postaci krótkiego czasu jej wykonania oraz łatwość prac z tym związanych.


Wełna czy styropian - co lepsze do ocieplenia domu?
Jak układać kostkę brukową? Zobacz film!
Jak prawidłowo wykonać podłogę na gruncie?
Jak ułożyć płytki klinkierowe?
Jak ocieplić drewniany dom? Porada krok po kroku
Czy warto zdecydować się na drewnianą podłogę?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.