Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Remont i Naprawy » Płyty kamienne na schody, Jak układać płyty kamienne na schodach

Jak układać płyty kamienne na schodach?

Informacje o poradzie

SzymonSzymon

autor porady:
Szymon Targosz

spec. działu: Budowa Domu i Majsterkowanie

dodano: 2010-12-22 14:33:29

wyświetleń: 9781

Słowa kluczowe

zobacz również

Płyty kamienne są bardzo trwałym materiałem, nadającym się zwłaszcza na schody zewnętrzne. Płyty takie mają dużą wytrzymałość, poza tym są przy tym modne i bardzo estetyczne. Układając płyty kamienne na schodach zewnętrznych, musimy już przy zakupie płyt wiedzieć, w jaki sposób chcemy przeprowadzić pracę. Dobór odpowiednich rozmiarów materiału ułatwi nam późniejszy jego montaż.

Do ułożenia na schodach płyt kamiennych potrzebujemy:

Będzie potrzebne:

- Płyty kamienne - najlepiej w jednym kawałku, dopasowane na całą długość stopnia i na całą długość podstopnicy,
- Jeżeli schody są zewnętrzne - konieczna jest zaprawa klejowa mrozoodporna,
- Dodatkowo szlifierka kątowa z tarcza diamentową, która pozwoli na podcięcie (wycięcie) elementów z płyt kamienia,
- Wiertarka do wycięcia otworów do słupków balustrady, najlepiej aby balustrada była montowana po zakończeniu wykończenia schodów - poprawi to estetykę wykonania i ułatwi pracę. Wówczas po założeniu płyt kamiennych na schody, wywiercimy tylko otwór na słupek, nie musimy zaś wycinać kawałka stopnia i podklejać go drugiej strony, co wygląda nieestetycznie,
- Drewniane kliny różnej wielkości,
- Gumowy młotek,
- Poziomica,
- Kielnia,
- Paca zębata,
- Grunt.
 • 1 Krok pierwszy - przygotowanie powierzchni schodów

  Schody powinny zostać uprzednio przygotowane do prac związanych z układaniem płyt kamiennych. Schody powinny zostać oczyszczone, wyrównane i zagruntowane. Wszelkie nierówności należy zeszlifować, ponieważ ułatwi nam to późniejsze układanie płyt kamiennych.
 • 2 Krok drugi - przyłożenie i przymierzenie stopnia i podstopnicy

  Należy najpierw przymierzyć płyty kamienne do stopnia i podstopnicy schodów. Pozwoli to sprawdzić, czy w ogóle pasują one do konkretnych schodów. W razie konieczności należy płytę na podstopnicę można podciąć szlifierką kątową. Należy pamiętać, że schody na zewnątrz budynku powinny mieć niewielki spadek, aby woda deszczowa mogła z nich swobodnie spływać, ułatwi to w przyszłości utrzymanie schodów czystości.
 • 3 Krok trzeci - układanie płyt kamiennych na pierwszym stopniu

  Przyklejenie płyty kamiennej do podstopnicy zawsze rozpoczynamy od dołu, na podstopnicy pierwszego stopnia schodów. Należy ją posmarować klejem. Klej nanosimy pacą zębatą na płytę kamienną lub bezpośrednio na podstopnicę. Następnie należy ją przykleić. W tym celu należy dołożyć płytę do powierzchni podstopnicy schodów i dobić płytę młotkiem gumowym, delikatnie, uważając, aby płyta kamienna nam nie pękła. Podstopnica jest elementem pionowym schodów, stopień jest elementem, na którym wchodząc po schodach stawiamy stopę. Po przyłożeniu i dobiciu płyty kamiennej należy ją wypoziomować i wypionować, przy użyciu poziomicy i klinów. Pod płytę (dolną krawędź płyty kamiennej) możemy podłożyć kliny, by utrzymać ją w odpowiedniej pozycji, jaką wskaże nam poziomica. Pierwsza podstopnica jest najważniejsza, gdyż od niej zależy dobre ułożenie kolejnych elementów.
 • 4 Krok czwarty - kształtowanie spadku schodów

  Podstopnicę należy ustawić ten sposób, aby jej górna krawędź wystawała powyżej stopnia betonowego 2 mm. Taka wysokość jest wystarczająca, jeżeli stosujemy do nakładania kleju na stopnie pacy grzebieniowej (zębatej) o wysokości grzebienia 6 mm. Ponieważ po dobiciu płyty kamiennej stopnia z 6 mm kleju robi się około 3 mm, po dojściu płyty stopnia do krawędzi płyty podstopnicy otrzymamy spadek rzędu 1, 5 - 2 mm. Jest to wystarczający spadek dla stopnia o szerokości 30 cm. Jeżeli chcemy zastosować większy spadek, ustawiamy górną krawędź płyty podstopnicy na równo z krawędzią płaszczyzny stopnia żelbetowego. Płytę kamienną na stopień dobijamy gumowym młotkiem. Tak postępujemy układając schody do samej góry, pamiętając, o stałym kontrolowaniu pionu i poziomu płyt stopni i płyt podstopnicy. W razie potrzeby podbijamy z boków stopnia kliniki, jednak, gdy mamy duże nierówności na stopniach żelbetowych stosujemy grubszą warstwę zaprawy klejowej.
 • 5 Krok piąty - nierówne schody i związane z tym problemy

  Jeżeli jakaś wysokość stopnia po drodze okaże się niższa niż pozostałe i przeoczyliśmy to podczas wymierzania schodów, można delikatnie przyciąć podstopnicę kamienną nie więcej niż 3 mm, większa różnica będzie wyczuwalna pod nogą. Ewentualnie, jeżeli różnica będzie większa należy zastosować warstwę szybkoschnącego podkładu wyrównującego i w ten sposób wyrównać stopień, przerywając dalsze układanie do momentu, aż podkład wyrównujący zwiąże. Jeżeli spotkamy się z sytuacja odwrotną to można podnieść płytę podstopnicy o 3 mm, w przypadku większej różnicy stopnia żelbetowego trzeba będzie lekko skuć.
 • 6 Krok szósty - wykończenie schodów

  Po wykonaniu i ułożeniu płyt kamiennych na schodach, boczne powierzchnie schodów należy wyrównać zaprawą cementową lub klejową. Można je estetycznie wykończyć przy pomocy tynku mozaikowego. Jeżeli schody tego wymagają, należy wywiercić i przygotować otwory pod słupki balustrady. Robimy to po całkowitym wyschnięciu schodów, gdyż w innym wypadku mogą pęknąć lub się wykruszyć. Otwór wiercimy wiertarką z wiertłem do betonu.
 • 7 Krok siódmy - zabezpieczenie schodów

  Styk płyty podstopnicy ze płaszczyzną płyty kamiennej stopnia należy zabezpieczyć, jeżeli nie powstały tam zbyt duże szpary - silikonem bezbarwnym bądź fugą w kolorze kamienia. Po wykonaniu tych czynności schody należy wyczyścić, przemyć i zabezpieczyć preparatem do konserwacji i zabezpieczania kamienia.

Z jakiego materiału najlepiej zrobić blat kuchenny?
Jak wykonać izolację balkonu i jak go wykończyć?
Jak zrobić wylewkę betonową?
Jak odnowić meble kuchenne?
Jak fugować i zabezpieczać płytki?
Jak położyć kamień naturalny na ścianie?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.