Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Remont i Naprawy » Jak wymurować ścianę, Ścianka działowa - wykonanie

Jak postawić ściankę działową?

Informacje o poradzie

Murowane ścianki nie są obecnie tak popularne jak te z płyt gipsowo kartonowych, mimo to posiadają wiele zalet. Można do nich z powodzeniem przymocować wiszące regały na książki, wielki telewizor LED oraz … obrazy. Żadnego z tych przedmiotów nie przymocujemy do ścianek z płyt gipsowo kartonowych. Co prawda ścianka murowana wymaga tynkowania, lecz możliwości formowania jej kształtu są bardzo duże (np. łuki, wypusty, ściana półokrągła) i przy użyciu innych materiałów niemożliwe lub zbyt skomplikowane do zrobienia. Ścianę działową muruje się z drobnowymiarowych elementów (pustaki, cegły, pustaki ceramiczne, silikaty, bloczki z gazobetonu itp.).

Potrzebne materiały do wykonania ścianki działowej:
- pustaki silikatowe (6 cm grubości), zdarzają się grubsze, zależy od projektu domu i naszych potrzeb,
- zaprawa klejowa (gotowa, do rozrobienia w wodzie)
- poziomica,
- kątownik stalowy,
- wiaderko,
- kielnia,
- młotek murarski, młotek gumowy,
- mieszadło i wiertarka,
- sznurek i ołówek,
- szlifierka kątowa z tarczą diamentową

Połówki pustaków docinamy szlifierkę kątową z założoną na nią tarczą diamentową. W czasie docinania należy zakładać maskę przeciwpyłową i okulary ochronne, ponieważ podczas docinania pustaków wydziela się duża ilość pyłów.


Krok pierwszy - wytrasowanie przebiegu ścinaki działowej

Wyznaczamy wstępnie miejsce, gdzie ścianka ma zostać wykonana. Zaczynamy murowanie od naroży przyszłej ścianki (jej miejsca styku z istniejącymi już ścianami). W tym celu ustawiamy w jednym narożu ścianki pierwszy pustak. Kielnią na podłoże w tym miejscu nakładamy rozmieszaną zaprawę klejową. Zaprawę nanosimy także na istniejącą już ścianę w miejscu styku pierwszego pustaka. Pustaka umieszczamy w tym miejscu (na zaprawie i dociskając go do zaprawy rozprowadzonej na ścianie). Pustaka dobijamy do podłoża młotkiem gumowym lub murarskim. Od razu ustawiamy pustaka odpowiednio - korygując jego położenie młotkiem. Pustak pierwszy powinien zostać ułożony prostopadle do istniejącej ściany. Kąt prosty pomiędzy ścianą a pustakiem sprawdzamy przysuwając do kąta kątownik stalowy. Podobnie postępujemy przyklejając do podłoża pustaka drugiego - przylegającego do ściany leżącej naprzeciwko pustaka położonego jako pierwszego. Nowe, zaplanowane pomieszczenie w tym momencie należy dodatkowo zmierzyć po przekątnych. Dwa pustaki spełniają już rolę naroży nowego pomieszczenia. Aby sprawdzić przekątne pomieszczenia rozciągamy sznurek w obu przekątnych i porównujemy ich długość (powinny być równe). Dzięki temu będziemy pewni, że w nowym pomieszczeniu są kąty proste.

Dwa pierwsze pustaki kontrolujemy w pionie i w poziomie podczas ich układania. Muszą być one ustawione idealnie.


Krok drugi - murowanie pierwszego rzędu pustaków

Między dwoma pierwszymi pustakami na ich górnych rogach rozciągamy sznurek i łączymy nim pustaki. Sznurek w rogach pustaków przybijamy dwoma gwoździami. Kontrolując sznurek poziomicą, układamy w linii wyznaczonej przez sznurek pozostałe pustaki. Po zakończeniu murowania pierwszego rzędu pustaków sznurek przenosimy wyżej. Przenosimy sznurek co każdą warstwę.

Stosujemy poziome i pionowe spoiny między pustakami. Nie wystarczy nanieść zaprawę pomiędzy połączenia warstw pustaków. Zaprawa powinna zostać naniesiona na połączenie dwóch pustaków ich krótszymi bokami. Grubość zaprawy w przypadku zaprawy klejowej to około 1-2 mm, zaprawa cementowo-wapienna (tradycyjna) powinna mieć grubość w granicach od 7 mm do 15 mm.


Krok trzeci - murowanie pozostałej części ściany

Pamiętajmy przy murowaniu, że co drugą warstwę pustaków należy ściankę działową łączyć z istniejącymi ścianami. W tym celu należy wywiercić nad pustakiem przylegającym do ściany dwie dziury w istniejącej ścianie i wbić w nie po 2 pręty nad pustakiem. Jeżeli montujemy pustaki na kleju stosujemy kątowniki z blachy, które są przykręcane do istniejącej ściany, zamiast prętów.

Stale sprawdzając pion i poziom poziomicą murujemy każdą kolejną warstwę. Należy pamiętać, aby bloczki w kolejnych warstwach były przewiązane. Co to oznacza? Jeżeli jedną warstwę (rząd) pustaków zaczynamy od położenia całego pustaka, to warstwa znajdująca się nad nią powinna zaczynać się od dociętej połówki pustaka. Pozwoli to na przewiązanie ściany co połowę długości pustaka. Połówki pustaków docinamy szlifierkę kątową z założoną na nią tarczą diamentową, należy zakładać maskę przeciwpyłową i okulary ochronne, ponieważ podczas docinania pustaków wydziela się duża ilość pyłów.


Krok czwarty - połączenia ścianki z sufitem

Jeżeli ścianka działowa niemal sięga sufitu, i pomiędzy ścianką a pustakiem pozostała nam szpara o szerokości około 2-3 cm najlepszym wyjściem będzie zamontowanie elementów dylatacyjnych - np. wełny mineralnej w płytach. Udaremni to przenoszenie drgań ze stropu poniżej na ściankę działową, gdyż ścianki działowe nie przenoszą żadnych obciążeń poza własnym ciężarem.

Jeżeli w ścince działowej chcemy zostawić otwór drzwiowy należy wykonać nadproże. Najprostszym rozwiązaniem będzie zakup gotowego nadproża. Producenci pustaków posiadają ich ogromy wybór, w zależności od szerokości pustaka i wybranych typu pustaków.


Jak położyć kamień naturalny na ścianie?
Jak wybrać sedes? Przeczytaj o czym  trzeba pamiętać!
Jak ocieplić drewniany dom? Porada krok po kroku
Jak wybudować ściankę gipsowo-kartonową?
Jak się stawia ściankę z pustaków szklanych?
Chcesz mieć  domu garderobę? Przeczytaj gdzie ją wcisnąć!
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.