Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Remont i Naprawy » Tynk strukturalny - układanie, Jak położyć tynk strukturalny?

Jak położyć tynk strukturalny? Porada krok po kroku (+film)

Informacje o poradzie

SzymonSzymon

autor porady:
Szymon Targosz

spec. działu: Budowa Domu i Majsterkowanie

dodano: 2010-12-22 13:38:49

wyświetleń: 32512

Słowa kluczowe

zobacz również

Z pomocą tynku strukturalnego można na ścianie pomieszczenia wykonać własnoręczny relief, który następnie można pomalować. Wygląda to bardzo efektownie w stylowych wnętrzach, które dzięki temu wyglądają jeszcze bardziej wyjątkowo. Fakt, że możemy zrobić relief według własnego pomysłu sprawia, że dekorowanie mieszkania w ten sposób podkreśla naszą indywidualność i kreatywność. Tynk strukturalny można bardzo prosto wykonać.

W tym celu musimy zaopatrzyć się w:

Będzie potrzebne:

- Taśma malarska - potrzebna, żeby wyznaczyć przestrzeń na której chcemy wykonać nasze dzieło. Z reguły nie wykonuje się tynków strukturalnych na całej ścianie, aczkolwiek można to zrobić, gdyż nie ma żadnych przeciwwskazań. Z reguły z tynku strukturalnego wykonuje się jednak określone wzory, wykańcza naroża i różne estetyczne dodatki na ścianach, które mają określony obwód.
- Miarka - do obliczenia ilości potrzebnego tynku. Najpierw należy wyznaczyć przestrzeń i obliczyć jej powierzchnię. Na tej podstawie można określić, ile materiału potrzebujemy na wykonanie tego elementu. Do wyznaczenia obszaru pracy potrzebujemy również:
- Ołówek,
- Poziomicę,
- Metr,
- Pędzel do naniesienia gruntu na ścianę,
- Tynk strukturalny,
- Pigmenty kolorystyczne do tynku,
- Kuweta malarska,
- Paca wenecka do nakładania tynku,
- Papier ścierny lub siatki do ścierania oraz paca do nich.
 • 1 Krok pierwszy - wyznaczenie płaszczyzny reliefu

  Pracę należy rozpocząć od wyznaczenia płaszczyzny przyszłego reliefu i pomierzyć tę powierzchnię. Obklejamy naszą płaszczyznę taśmą malarską - wyznaczamy tak obwód płaszczyzny i zabezpieczamy pozostałą powierzchnię ściany przed ubrudzeniem. Jeżeli chcemy tak ozdobić całą ścianą, odcinamy taśmą powierzchnię sąsiednich ścian i sufitu.
 • 2 Krok drugi - gruntowanie powierzchni pod tynk

  Obszar wyznaczony przez taśmę malarską należy zagruntować, aby uzyskać odpowiednią przyczepność podłoża. Grunt nanosimy pędzlem szczelnie na całą powierzchnię. Grunt musi wyschnąć, zanim przystąpimy do dalszych prac.
 • 3 Krok trzeci - nakładanie warstwy tynku

  Na taką powierzchnię nakładamy warstwę tynku strukturalnego. Nakładamy gotowy tynk pacą na ścianę, tworząc warstwę tynku o równej powierzchni. Tynk powinien zostać nałożony dokładnie na powierzchnię wyznaczoną taśmą. Staramy się nie zabrudzić przy tym pozostałej poza obrysem naszej płaszczyzny ściany.
  Tynk strukturalny - układanie

  photoxpress.com

 • 4 Krok czwarty - tworzenie reliefu

  Zanim tynk zaschnie musimy na nim wykonać interesujący nas wzór. Można go uzyskać na wiele sposobów. Strukturę tynku możemy uzyskać używając do tego celu dosłownie wszystkiego, począwszy od pacy skończywszy na podeszwie buta. Po zaschnięciu tej warstwy należy lekko zmatowić ostre krawędzie, jeżeli takie powstały podczas wykonywania struktury tynku. Ostre krawędzie ścieramy za pomocą papieru ściernego na pacy lub siatką do szlifowania przykręcaną do pacy. Nie naciskamy zbyt mocno, tylko lekko szlifujemy ostre krawędzie. Po odczyszczeniu (szlifowaniu ściany) przystępujemy do malowania tynku strukturalnego.
 • 5 Krok piąty - malowanie tynku strukturalnego

  Można do tego celu użyć bejcy i dowolnych pigmentów kolorystycznych. Najlepiej jest kupić bejcę białą i dodawać do odlanych z niej objętości różnych kolorów. Można uzyskać np. dwa odcienie w tym samym kolorze, można pomalować cały tynk w jednym kolorze a następnie przetrzeć go półsuchą, zwilżoną gąbką. Ściągniemy w ten sposób farbę z wystających powierzchni tynku i wycieniujemy powierzchnię, ponieważ w zagłębieniach pozostanie kolor intensywny. Na wycieniowane elementy można nałożyć drugą warstwę koloru - gąbką zamoczoną w bejcy innego koloru, np. jaśniejszym odcieniem. Wycieniowane miejsca przecieramy gąbką z jaśniejszym odcieniem bejcy i ten sposób uzyskamy ciekawy odcień.

Tynk strukturalny można wykonywać i malować na wiele sposobów, w zależności od naszych oczekiwań i pomysłowości.

Zobacz, jak nakładania tynku strukturalnego uczy Leroi Merlin (You Tube):


Jak zamontować panele podłogowe?
Jak zrobić sufit podwieszany z płyt gipsowych?
Jak postawić ściankę działową?
Jak wybudować ściankę gipsowo-kartonową?
Ile kosztuje remont mieszkania?
Jak układać kostkę brukową? Zobacz film!
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.