Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Remont i Naprawy » Gładź gipsowa na mokro, Jak położyć gładź gipsową

Jak położyć gładź gipsową na mokro?

Informacje o poradzie

Gładź gipsowa jest prosta do wykonania i zapewnia znakomity efekt na ścianie. Dzięki jej wykonaniu na ścianie nie są widoczne żadne nierówności, co dodatkowo można podkreślić dowolną farbą, zwłaszcza lateksową.

Aby wykonać gładź samodzielnie musimy przygotować:

Będzie potrzebne:

wiertarka z mieszadłem
dwie małe szpachelki
paca stalowa ze stali nierdzewnej
2 wiaderka
paca i siatki do czyszczenia o gramaturze 120, 160, 180, 200, 220
papier ścierny o gramaturze 120, 160, 180, 200, 220
siatka zbrojąca
gładź szpachlowa (gips szpachlowy którym wykonujemy I warstwę gładzi szpachlowej, II warstwę wykonujemy z tzw. gipsu miękkiego – np. Gipsar, Megaron)
grunt podkładowy pod gładź szpachlową
lampa pokojowa lub latarka do szukania nierówności
kątowniki i nożyce do blachy
 • 1 Krok pierwszy - przygotowanie podłoża pod gładź szpachlowa
  Podłoże pod gładź szpachlową należy najpierw wyczyścić, usunąć starą farbę. Odpadający tynk i inne większe ubytki należy uzupełnić zaprawa tynkarską i wstępnie wyrównać. Tak przygotowane podłoże należy odpylić zmiotką, a następnie zagruntować. Gruntujemy nanosząc pędzlem grunt podkładowy w płynie. Malujemy gruntem równomiernie całą powierzchnię ścian.
 • 2 Krok drugi - przygotowanie gipsu szpachlowego
  Do wiaderka z wodą (niepełnego) należy wsypać gips jednocześnie mieszając, aż do uzyskania plastycznej konsystencji. Po wymieszaniu wstępnym należy odczekać ok. minutę i przemieszać gips raz jeszcze. Gips mieszamy mieszadłem potwierdzonym do wiertarki. W gipsie nie mogą pozostać jakiekolwiek grudki - musi stanowić jednorodną masę.
 • 3 Krok trzeci – I warstwa gładzi szpachlowej
  Przygotowany wcześniej gips szpachlowy nanosimy na ścianę warstwą o grubości ok. 2 mm na cała powierzchnię ścian pacą metalową ze stali nierdzewnej. Gips należy nanosić w ten sposób, aby zagipsowana ścian stanowiła równą i płaską powierzchnię. W narożach zewnętrznych (na wszelkich rogach) montujemy kątowniki ze stali nierdzewnej, docinając je nożycami do blachy. Zatapiamy je w pierwszej warstwie gipsu. Naroża zewnętrzne występują najczęściej wokół okien. Dodatkowo, jeżeli na ścianach widać pęknięcia (tzw. rysy) należy w takich miejscach założyć taśmę zbrojąca zatapiając ją w pierwszej warstwie gipsu, aby uniknąć pęknięć w przyszłości.
 • 4 Krok czwarty – czyszczenie i wyrównywanie I warstwy gipsu
  Po wyschnięciu pierwszej warstwy gipsu należy wszelkie niedokładności (zacieki, wystające połączenia naniesionego pacą gipsu itp.) zdrapać szpachelką i wstępnie sczyścić przy użyciu papieru ściernego bądź siatek przymocowanych do specjalnej pacy. Gramatura używana na tym etapie (zarówno w przypadku siatek, jak i papier ściernego powinna być nieco większa, najlepiej od 120 – 160).
 • 5 Krok piąty – II warstwa gładzi szpachlowej
  Na tak przygotowaną ścianę nanosimy druga warstwę gipsu szpachlowego, tym razem miększego i łatwiejszego w obróbce, z reguły w kolorze białym. Warstwa II ułatwia późniejsze malowanie, ponieważ farba na białych powierzchniach uzyskuje intensywną barwę już po nałożeniu pierwszej jej warstwy. Miękki gips, stosowany do drugiej warstwy ładzi szpachlowej to np. gipsar lub megaron. Przygotowujemy go w wiaderku, postępując podobnie jak przy rozrabianiu gipsu szpachlowego. Nanosimy II warstwę gładzi szpachlowej podobnie jak pierwsza warstwę, przy użyciu metalowej pacy. Pamiętamy, aby ją ściągać jak najrówniej.
 • 6 Krok szósty – czyszczenie II warstwy gładzi szpachlowej
  Gdy już mamy wszystkie ściany zagipsowane drugą warstwą gipsu, czekamy aż całkowicie zaschnie na ścianie. Po jej całkowitym wyschnięciu przystępujemy do czyszczenia powierzchni ścian i sufitu z nadmiaru masy szpachlowej, celem uzyskania idealnie równej powierzchni. Równość powierzchni kontrolujemy przykładając lampkę (latarkę) do ściany i świecąc pod pewnym kątem na płaszczyznę ściany.

  Uwaga:
  Wszelkie rysy i niedociągnięcia szpachlujemy jeszcze raz np. gipsarem (tym samym, czym wykonywaliśmy II warstwę gładzi szpachlowej). Powierzchnię ściany czyścimy siatkami lub papierem ściernym o gramaturze minimum 220 i wyżej, tak aby zastosować najdrobniejsze ziarenka. Tak wysoka gramatura jest konieczna, żeby nie porysować gładzi.


 • 7 Krok siódmy – zagruntowanie gładzi szpachlowej po wykonaniu
  Po odpyleniu gładzi zmiotką i usunięciu resztek pył ze ścian gładź szpachlową gruntujemy, malując ściany preparatem. Gruntujemy tym samym preparatem, którym gruntowaliśmy ściany przed położeniem na niej gładzi szpachlowej. Tak przygotowana ściana nadaje się po wyschnięciu gruntu do malowania.

Jak wykonać izolację balkonu i jak go wykończyć?
Jak zrobić sufit podwieszany z płyt gipsowych?
Jak położyć kamień naturalny na ścianie?
Jak osuszyć piwnicę?
Panele bez tajemnic! Poradnik - jak kupić panele!
Jakie są koszty budowy altany ogrodowej?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.