Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Remont i Naprawy » Jak odnowić meble kuchenne, Odnawianie mebli kuchennych

Jak odnowić meble kuchenne?

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Magda

spec. działu: Aranżacja Wnętrz, Podróże

dodano: 2011-05-09 15:27:48

wyświetleń: 13331

Słowa kluczowe

zobacz również

Czasem nadchodzi taki dzień, gdy wygląd mebli w naszej kuchni z różnych przyczyn przestaje nam odpowiadać. Być może są one po prostu przestarzałe technologicznie, noszą zbyt wiele śladów eksploatacji, czy zwyczajnie przestały się nam podobać. Oczywiście, możemy wymienić szafki na nowe, jednak wiąże się to z dużym wydatkiem, na który nie każdy może sobie pozwolić. Jeżeli chcemy tańszym kosztem zmienić wygląd kuchennej zabudowy, warto rozważyć jej odnowienie.

Stare meble warto jest poddać renowacji, gdy mimo wieku wciąż są stabilne i funkcjonalne. To stosunkowo niedrogi i prosty sposób na dodaniu kuchni blasku i odświeżenie jej wnętrza. Wystarczą nasze dobre chęci i ciekawy pomysł, a przestarzała kuchenna zabudowa może w krótkim czasie przeobrazić się niemal nie do poznania.

Przejdźmy do omówienia poszczególnych metod odnowy szafek. Najprostszym sposobem jest bez wątpienia pomalowanie ich farbą akrylową. Dodatkowo, możemy wykorzystać szablony, które ułatwiają pokrycie mebli ciekawymi wzorami ozdobnymi. Pracę należy rozpocząć od zdjęcia szafek ze ścian, odkręcenia ich drzwiczek i wyjęcia półek. Chcąc pozbyć się starego lakieru i ewentualnych nierówności, należy zetrzeć powierzchnię mebli papierem ściernym. Następnie przecieramy szafki wilgotną szmatką i pokrywamy farbą za pomocą wałka malarskiego. Gdy akryl wyschnie, naklejamy na drzwiczki szablony i zamalowujemy ich wnętrze farbą. Po jej wyschnięciu, ostrożnie odklejamy wzornik. W celu nadania meblom połysku i utrwalenia efektu, należy pokryć je lakierem bezbarwnym.

Kolejny polecany sposób na odnowienie kuchennej zabudowy to wymiana samych frontów. Koszty są wyższe niż w przypadku wyżej opisanego rozwiązania, jednak efekty na pewno pozytywnie nas zaskoczą. Oprócz kwestii finansowych, problemem może być jednak trudność przy doborze frontów o takich samych jak poprzednie wymiarach i rozstawieniu zawiasów.

Kolejna metoda to oklejenie frontów samoprzylepną tapetą. Aby dobrze przywarła ona do powierzchni szafki, konieczne należy ją uprzednio dokładnie oczyścić i wyrównać powierzchnię. Innym pomysłem jest oklejenie powierzchni płyty dowolnie wybranymi przez nas obrazkami czy zdjęciami. Oczywiście, aby takie rozwiązanie okazało się trwałe, należy następnie zabezpieczyć szafki malując je dwa razy lakierem akrylowym. Odnawianie kuchennej zabudowy może ujawnić naszą kreatywność, a uzyskane efekty na pewno wpłyną na całkowitą odmianę wyglądu pomieszczenia.


Musisz dostosować dom dla osoby niepełnosprawnej? Przeczytaj jak!
Jak odnowić kanapę?
Jak wybrać farby do mieszkania?
Jak zamontować panele podłogowe?
Jak zaplanować remont?
Jak zakonserować i pomalować drewniane okna?
1
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.