Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Remont i Naprawy » Gwarancja na okna - poradnik , Co powinniśmy wiedzieć o gwarancjach na okna

Czy wiesz jaka gwarancja obejmuje twoje okna? Przeczytaj!

Informacje o poradzie

SzymonSzymon

autor porady:
Szymon Targosz

spec. działu: Budowa Domu i Majsterkowanie

dodano: 2011-03-31 13:21:10

wyświetleń: 2375

Słowa kluczowe

zobacz również

O gwarancję na zakupione okna należy szczegółowo wypytać producenta, który jeżeli udziela gwarancji powinien wydać nam odpowiedni dokument (kartę gwarancyjną) do zakupionych okien. Problemem jest natomiast montaż okna, gdyż montując je samodzielnie możemy stracić gwarancję. Warto wypytać o to przy zakupie okien, gdyż producent może uzależnić respektowanie gwarancji od tego, czy autoryzowana przez niego ekipa montażowa wykona te prace. Koszt montażu to zazwyczaj 15-20% ceny zakupionych okien.

1.Błędy montażu nie zawsze będę uwzględniane w gwarancji

Jak wspomniałem powyżej, może to zależeć od tego, czy montaż został wykonany przez wskazaną przez producenta firmę. Błędy montażowe zdarzają się bardzo często, lepiej więc przy zakupie drogich okien skorzystać z usług proponowanej firmy. Ich błędy gwarancja obejmie. Często okno osadzone zostało zbyt ciasno, z pominięciem izolacji i to skutkuje jego odkształcaniem się (wypacza ramę okienną) i powoduje kłopoty przy zamykaniu lub otwieraniu okien. Pozostawianie foli zabezpieczającej jest kolejnym przykładem źle wykonanej pracy. Foli powinna zostać usunięta zaraz po montażu, aby nie odbarwiać w późniejszym czasie ramy okiennej. Zerwana przez montażystów pozwala dodatkowo wykryć wady fabryczne ramy okiennej (odbarwienia, pęknięcia, nierówności itp.) i dopisać je do protokołu montażu.

2.Dobrowolność gwarancji i konieczne pisemne potwierdzenie jej udzielenia

Gwarancja na okna nie jest obowiązkiem producenta, dlatego udzielają jej solidne firmy zapewniające, że ich produkty są naprawdę wysokiej jakości. Niekiedy jednak okna za które zapłaciliśmy sporo pieniędzy, kierując się marką producenta, okazują się totalną pomyłką. Gwarantem ponoszącym odpowiedzialność za wady produktu może być producent, hurtownik czy importer. Warto zapoznać się bardzo dokładnie z warunkami gwarancji udzielonej pisemnie przez np. producenta. Określone są tam rodzaje wad, które uprawniają nas do skorzystania z bezpłatnej naprawy gwarancyjnej czy wymiany okna na pozbawione wad. Jeżeli wadliwe okno zostało wymienione na nowe lub istotnie naprawione – gwarancja biegnie na nowo od chwili dostarczenia nowego lub naprawionego okna.

3.Teoria a praktyka

Teoretycznie gwarancja może zostać udzielona na bardzo długo, lecz nie ma co się łudzić – im bardziej zwlekamy ze zgłoszeniem wady czy nieprawidłowości, tym lepiej producent zrzuci na nas całą odpowiedzialność. Udowodnienie, że wada nie powstała z naszej winy jest bardzo trudne, zwłaszcza po latach użytkowania okien.

Terminy gwarancji dla poszczególnych elementów okien mogą być różne dla okuć, szyb, czy ramy okiennej. Najkrótsza jest zazwyczaj gwarancja udzielona na montaż. Nie oszukujmy się jednak, najlepiej jest w razie wad skorzystać z przysługującej nam niezależnie rękojmi za wady fizyczne rzeczy. Termin jest co prawda krótszy – ustawowo wynosi 1 rok, lecz wynikająca  z niego ochrona może okazać się skuteczniejsza.

Jeżeli sprawa dojdzie do sądu konieczne będą opinie biegłych (z pewnością więcej niż jedna), co dodatkowo podnosi koszty postępowania i nie daje gwarancji na pomyślne rozstrzygniecie sprawy. Producenci często zastrzegają w umowie, ze w przypadku „nieprawidłowości technicznych” czy przekroczenia norm technicznych (które nigdy nie są określone i podane wprost) odpowiedzialność za powstałe wady przechodzi na użytkownika okien. Ulubionym argumentem producentów jest wskazanie błędów montażowych „wybranej przez nas” firmy, wadliwa konstrukcja budynku użytkownika czy jego niesprawna instalacja.

4.Skrócony katalog „przerzucania odpowiedzialności”

Przerzucanie odpowiedzialności na użytkownika okien dotyczy zazwyczaj wytykania mu przez producenta wad konstrukcyjnych budynku. Najbardziej popularne argumenty producenta brzmią:

- nieodpowiednia konserwacja, gdyż nie użyto produktów polecanych przez producenta i prac nie wykonała autoryzowana ekipa

- samowolne montowanie przez użytkownika rolet czy akcesoriów dodatkowych (żaluzji, moskitier) doprowadziło do powstania uszkodzenia

- winę ponosi firma transpirująca okna, a nie jego producent – uszkodzenia mogły powstać tylko w czasie transportu

- karta gwarancyjna została uszkodzona lub jest niekompletna, gdyż użytkownik się nie podpisał, także zgubienie dowodu zakupu naraża nas na nie rozpatrzenie gwarancji

- regulacja zamykania i otwierania okien należy do użytkownika i zapewne on w czasie regulacji uszkodził okno

- zła wentylacja pomieszczenia powoduje złuszczanie lakieru, grzejniki C.O. są zbyt wysoko i uszkodziły okno wysoką temperaturą, szyba skrapla się z powodu wilgoci pomieszczenia w domu użytkownika

odklejające się szprosy okienne – to wina producenta szyby, nie okna


Jak układać płytki? Porada krok po kroku + film!
Chcesz mieć  domu garderobę? Przeczytaj gdzie ją wcisnąć!
Poradnik młodego tapeciarza... czyli o tym, jak kłaść tapety!
Jak ocieplić dom styropianem? Porada krok po kroku (+ zdjęcia)
Musisz dostosować dom dla osoby niepełnosprawnej? Przeczytaj jak!
Szukasz automatyki do garażu? Przeczytaj jak ją wybrać!
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.