Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Prowadzenie Domu » Czyszczenie wykładzin, Jak wyczyścić dywan

Plamy na dywanie? - sprawdź czym je usunąć

Informacje o poradzie

Czyszczenie dywanu nie jest najprostszą z czynności domowych. Samo odkurzanie nie wystarczy, aby dokładnie pozbyć się zabrudzeń. Z kolei pranie na mokro może spowodować, iż szampon zostanie we włóknach dywanu. W efekcie tego wykładzina będzie bardziej przyciągać brud.

Plamy na dywanie
Są najtrudniejsze do usunięcia, więc kiedy się już pojawią nigdy nie trzyj ich, ale delikatnie osusz papierowym ręcznikiem. Tarcie powoduje, że zabrudzenie wniknie we włókna i rozprzestrzeni się jeszcze bardziej. Lepiej spłukać je mieszanką octu i wody. W przypadku plam z wina sprawdza się soda oczyszczona oraz woda utleniona. W przypadku tej ostatniej powinniśmy jednak sprawdzić wcześniej, czy nie odbarwi naszej wykładziny.


Domowe sposoby na czyszczenie wykładziny dywanowej
1. Przygotowujemy roztwór z 2 l wody i 0,5 l soku z cytryny. Zanurzamy w nim szczotkę i czyścimy płynem dywan. W przypadku mocniejszych zabrudzeń najlepiej wymyć  dywan, a potem nasypać na plamy proszek do pieczenia. Po ok. dwóch godzinach można odkurzyć dywan.
2. Z dywanu można usunąć zabrudzenia sypiąc na niego sól kuchenną. Gdy wniknie i wyciągnie zabrudzenia należy zmieść ją szczoteczką a potem odkurzyć wykładzinę.
3. W przypadku nagromadzonej na dywanie sierści wystarczy zebrać ją gąbką lub szczoteczką nasączoną w płynie do prania.
4. Jeśli chcemy, aby nasz dywan odzyskał swój dawny blask po starannym odkurzaniu przetrzyj go szczotką zamoczoną wcześniej w wodzie z octem.
5. Dywan zyskuje na wyglądzie jeśli wytrzepie się go na śniegu.

Uwaga:

Jeśli do dywanu przyklei się guma do żucia czy wosk ze świeczki nie należy ich odrywać na siłę. Lepiej położyć na nie kilka kostek lodu, które skutecznie zamrożą niechciane substancje. Wtedy wystarczy za pomocą linijki lub noża do masła usunąć zabrudzenia.

Czym czyścić srebro?
Sposoby na odstraszenie gołębi z balkonu
Jak wyczyścić buty z zamszu?
Jak smażyć w woku?
Miej spokojny sen - wybór poduszki i materaca
Jak pozbyć się plam z tłuszczu? Lista prostych sposobów
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.