Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Prowadzenie Domu » Czyszczenie wikliny, Jak czyścić wiklinę

Nie wiesz jak wyczyścić wiklinowe meble? Pomożemy!

Informacje o poradzie

SabinaSabina

autor porady:
Sabina Sosnowska

spec. działu: Prowadzenie Domu

dodano: 2011-11-24 14:51:17

wyświetleń: 13263

Słowa kluczowe

zobacz również

Wiklina ma według mnie niesamowity urok, a dodatki z wikliny świetnie wyglądają. Niestety, przed kupnem wiklinowych mebli czy dodatków wiele osób powstrzymuje nieprawdziwe przekonanie, iż trudno utrzymać wiklinę w czystości. Nic bardziej mylącego. Wystarczy poznać kilka sprawdzonych sposobów na jej czyszczenie i spokojnie można cieszyć się jej urokiem.

Należy wiedzieć przede wszystkim, iż wiklina nie lubi wody. Wiklina pod wpływem wody matowieje i szarzeje.

Zamiast wody, do czyszczenia wikliny można użyć zwykłej sody oczyszczonej oraz cytryny. Należy przygotować roztwór, na który składają się litr wody oraz 2 łyżeczki sody oczyszczonej. W tym roztworze macza się miękką ściereczkę i czyści wiklinę.

Można spróbować też tego sposobu: cytrynę należy pokroić w plastry i nimi przecierać wiklinę. Następnie szczoteczką maczaną w wodzie trzeba zmyć wiklinę, a na koniec wysuszyć suszarką.

Wiklinę można także czyścić na sucho. W tym celu należy przygotować szczotkę ryżową oraz roztwór sporządzony z litra wody, 4 łyżek wody utlenionej oraz 4 łyżek soku z cytryny. Szczotką najpierw szorujemy mebel czy koszyk, a dopiero potem myjemy tym roztworem.

Wiklinowe meble należy także regularnie odkurzać. Dzięki temu w zakamarkach nie będzie się zbierał kurz.

Meble wiklinowe, które często stoją w naszych domach na tarasie bądź w ogrodzie, warto polakierować bezbarwnym i wodoodpornym lakierem. Dzięki temu będą bardziej odporne na wszelkie warunki atmosferyczne. Taki zabieg należy powtarzać co rok.

Do mycia wikliny przyda się również zwykła sól kuchenna. Z soli i ciepłej wody należy najpierw przygotować papkę. Potem tę papkę nakłada się na miękką ściereczkę i czyści nią wiklinę.

Uwaga:

Jeżeli na takich meblach powstały plamy, to wtedy warto zakupić specjalny środek do czyszczenia. Na rynku jest wiele takich produktów.

Jak pozbyć się zapachu z szafy?
Jak czyścić kominek?
Jak dbać o meble ogrodowe?
Jak sprzątać łazienkę?
Jak usunąć plamy z farby? Radzi specjalista!
Jak przygotować grzyby do przetworów?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.