Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Prowadzenie Domu » Mole spożywcze – jak zwalczyć, Jak zwalczyć mole

Jak zwalczyć mole spożywcze?

Informacje o poradzie

Mole to małe, uciążliwe szkodniki będące koszmarem wielu gospodarstw domowych. Aby je wytępić musimy mieć wiedzę, skąd się biorą w naszym mieszkaniu. Mało osób pewnie zdaje sobie sprawę, iż przynosimy je do domu wraz z zakupami.

Walka z molami spożywczymi jest trudna i uciążliwa, ale nie należy bagatelizować problemu. Mole spożywcze gnieżdżą się w suchych produktach typu:
- kasza  i ryż
- mąka
- mleko  rozpuszczalne
- krakersy i słodycze
- owoce suszone i orzechy
- pokarm dla psów
Żadne plastikowe opakowanie nie jest w stanie uchronić jedzenia przed molami, mogą zagnieździć się nawet w soli. Możemy je przynieść ze sklepu razem z zakupami, mogą dostać się również przez okno.

Jak zwalczyć mole spożywcze?
1. Jeżeli podejrzewasz, że w twojej kuchni zalęgły się mole koniecznie zrób generalne porządki. Należy wymyć wszystkie szafki i pojemniki, a żywność dokładnie przejrzeć. Niepokój powinny wzbudzić cienkie nitki, które zostawiają larwy moli. Jeżeli je znajdziesz to włóż żywność do torby na śmieci, zawiąż ją szczelnie i wyrzuć.
2. Pachnące przyprawy, takie jak goździk odstraszają mole spożywcze, można więc ja rozsypać wokół jedzenia. Nie lubią one również zapachu wanilii i pomarańczy. Można kupić esencję do ciasta (najlepiej we wspomnianym zapachu), a następnie kilka jej kropli nalać na wacik – położona obok żywności będzie odstraszała szkodniki.
3. Obecnie są dostępne w sprzedaży specjalne plastry, które można przykleić we wnętrzu szafki (np. firmy Raid). W opakowaniu są dwa plastry a działają przez okres 6 tygodni. Wydzielają zapach, który przyciąga mole, a one przyklejają się do plastrów. Są one skuteczne, a jednocześnie bezpieczne dla żywności, więc i dla naszego zdrowia.
4. Aby uniknąć moli unikajmy przechowywania mąki, bułki tartej czy płatków zbożowych w fabrycznych opakowaniach. Po przyniesieniu zakupów do domu należy przesypać je do szklanych lub plastikowych, szczelnie zamykanych pojemników.


Jak usunąć pleśń ze ściany?
Jak czyścić futra?
Jak gotować brokuły?
Jak pozbyć się rybików?
Jak wyeliminować zapach naftaliny z szafy?
Jak pozbyć się karaluchów?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.