Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Prowadzenie Domu » Plamy z buraków, Jak usunąć plamy z buraków

Jak usunąć plamy z buraków?

Informacje o poradzie

SabinaSabina

autor porady:
Sabina Sosnowska

spec. działu: Prowadzenie Domu

dodano: 2011-11-15 15:34:21

wyświetleń: 19379

Słowa kluczowe

zobacz również

Właściwie wszystkie plamy są bardzo widoczne, ale plamy z buraków zdecydowanie należą do grupy tych trudnych do wywabienia. Dlatego też, jeśli już doszło do poplamienia tkaniny, należy się postarać uratować ubranie.

 

Niektórym tkaninom nie szkodzi gorąca woda. W sytuacji, gdy dojdzie do poplamienia takiej właśnie tkaniny, to należy polać świeżą plamę wrzątkiem. Jest to bardzo skuteczny sposób.

W przypadku jednak, gdy mamy do czynienia z tkaniną delikatną, należy użyć innych sposobów.

1. Plamę z buraków należy szybko wytrzeć mokrą gąbką. Poplamioną tkaninę należy namoczyć na noc w zimnej wodzie. Na następny dzień w plamę trzeba wetrzeć detergent, koniecznie nierozcieńczony, a potem wypłukać.

2. Poplamione miejsce można też od razu potraktować detergentem, a potem obficie spłukać wodą. Kolejnym krokiem w tym sposobie jest posypanie plamy boraksem i obfite spłukanie gorącą wodą.

3. Jeśli jednak plama jest zaschnięta, to boraks będzie niezbędny. Najpierw obficie płuczemy plamę zimną wodą, potem posypujemy boraksem i pozostawiamy na noc. Na następny dzień ponownie spłukujemy.

4. Na plamę z buraków może nam pomóc zwykła sól kuchenna. Całe poplamione miejsce należy posypać solą. Po upływie około 10–15 minut ubranie należy wyprać w pralce lub ręcznie, w zależności od oznaczeń na metce.

5. Jeśli poplamiona sokiem z buraków została biała rzecz, to można ją zwalczyć sokiem z cytryny. Cytrynę należy przekroić na pół i pocierać nią zabrudzone miejsce. Można także położyć cytrynę na plamie albo wycisnąć dużo soku (w przypadku plamy większej niż położona cytryna) i tak pozostawić na jakiś czas. Na koniec ubranie należy normalnie wyprać.

 

Uwaga:

Polecany tu boraks to proszek, który kosztuje około 8-10 zł za pół kilograma. Jest on bardzo pomocny w czyszczeniu różnych powierzchni czy w walce z plamami. Jest też jednym z kluczowych składników płynu czyszczącego, o którym była już mowa w innych artykułach. Boraks można kupić m.in. w sklepach chemicznych oraz aptekach.

Jak więc się okazuje, na plamy z buraków pomaga woda, detergent oraz boraks. Niestety, czasami zdarza się, iż plama jest tak rozległa lub zaschnięta, że powyższe sposoby nie działają. Można wtedy spróbować chemicznych odplamiaczy. W sytuacji, kiedy domowe sposoby nie działają, nie zaszkodzi spróbować. Czasami jest to jedyne wyjście.


Jak czyścić kuchenkę?
Delikatna porcelana - jak ją czyścić?
Twoje szafy, mimo czyszczenia, śmierdzą stęchlizną? Mamy na to radę!
Sól przydatna nie tylko w kuchni - jak i do czego wykorzystać sól w domu?
Sposób na niesmaczną wodę w kranie - jak stosować filtry?
ABC Pani Domu - zostań House Managerem w 8 tygodni!
1
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.