Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Prowadzenie Domu » Pachnąca szafa, Jak pozbyć się zapachu z szafy

Jak pozbyć się zapachu z szafy?

Informacje o poradzie

SabinaSabina

autor porady:
Sabina Sosnowska

spec. działu: Prowadzenie Domu

dodano: 2011-10-03 15:42:16

wyświetleń: 3982

Słowa kluczowe

zobacz również

Zdarza się czasami, że po otwarciu szafy czuć nieprzyjemny zapach. Nie jest to zapach ani stęchlizny (o tym mowa w innym artykule) ani wilgoci. Co więc należy zrobić w tej sytuacji?

 

- Przede wszystkim, już na etapie ustawiania mebli w pokoju, należy pamiętać o tym, żeby meble nie stały przysunięte całkiem do ściany. Zawsze musi pozostać pomiędzy szafą a ścianą kilka wolnych centymetrów. Jest to bardzo ważne dla prawidłowej cyrkulacji powietrza. Dzięki temu mebel nie odbiera ewentualnej wilgoci od ściany. A wilgoć może pojawić się niestety nawet i w nowym budownictwie.

- Szafy należy wietrzyć tak często, jak tylko jest to możliwe. Jeśli nikt się nie zapowiedział, a nam nie będą przeszkadzały pootwierane szafy, to należy zacząć wietrzenie. Oczywiście najlepiej przy uchylonych oknach. Świeżego powietrza nigdy dość.

- O meble należy dbać tak samo, jak o inne swoje rzeczy. Po wyjęciu wszystkich ubrań należy przemyć meble ściereczką zanurzoną w ciepłej, mydlanej wodzie. Nie należy przesadzać z ilością wody, trzeba uważać, żeby woda nie dostała się w zakamarki. Na koniec należy przetrzeć do sucha drugą ściereczką.

- Ubrania, przed włożeniem do szafy, muszą być dosuszone. Nie wolno składać ubrań jeszcze trochę wilgotnych. To się tyczy również pościeli, ręczników, ściereczek, itp.

- Do szafy można też zastosować specjalne pachnące zawieszki albo woreczki zapachowe. Można je kupić w drogeriach albo zamówić przez Internet. Wybór jest ogromny. Można także przygotować własnoręcznie takie woreczki zapachowe, jeśli oczywiście mamy odpowiednie produkty, np. lawendę.

- Zawsze można też zainwestować w specjalne odświeżacze w sprayu.

- Nowe szafy najlepiej przetrzeć roztworem wody i octu (2 łyżki octu na 1 litr wody). Następnie wytrzeć suchą ściereczką, a potem jeszcze spryskać odświeżaczem o ulubionym zapachu. Można także spryskać wnętrze szafy olejkiem lawendowym – to taki zapobiegawczy sposób przeciwko molom.

- Na pleśń zadziała woda z dodatkiem octu. Potem, po wysuszeniu szafy, trzeba jeszcze wstawić do środka pojemniki z lekko zmiażdżonymi goździkami.

- Zapach naftaliny zniknie, jeśli wstawi się do szafy roztwór soku cytrynowego i spirytusu (1:1).

 


Jak się pozbyć brzydkiego zapachu z butów?
Jak zniwelować nieprzyjemny zapach dłoni?
Jak wędzić ryby?
Przeczytaj, jak pozbyć się z ubrania (i nie tylko) plamy po dezodorancie
Sposoby na odstraszenie gołębi z balkonu
Jak zwalczyć mole spożywcze?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.