Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Dom i Ogród » Prowadzenie Domu » Rybiki - zwalczanie, Jak pozbyć się rybików

Jak pozbyć się rybików?

Informacje o poradzie

SabinaSabina

autor porady:
Sabina Sosnowska

spec. działu: Prowadzenie Domu

dodano: 2011-10-03 15:35:20

wyświetleń: 6435

Słowa kluczowe

zobacz również

Rybiki to nic innego jak małe, srebrne i ruchliwe bezskrzydłowe owady lubiące ciemne, ciepłe i wilgotne pomieszczenia. Z tych powodów ich ulubionym miejscem w domu jest łazienka.

 

Należy podkreślić, iż rybiki nie stanowią żadnego zagrożenia ani dla zdrowia, ani dla życia człowieka. Za ich pozbyciem się przemawiają więc jedynie względy estetyczne. Nie ma bowiem nic przyjemnego w tym, że po naszej łazience czy kuchni spacerują sobie małe robaczki i żywią się tym, co znajdą: różnymi produktami białkowymi, produktami ze skrobią, a nawet resztkami naszego, ludzkiego naskórka.

Z tego też względu należy je zwalczyć. Jak to zrobić?

- Przede wszystkim należy zmienić warunki panujące w mieszkaniu. Rybiki lubią klimaty tropikalne, dlatego też należy w mieszkaniu obniżyć temperaturę i zlikwidować wilgotne miejsca. Pomieszczenia należy często wietrzyć, a jeśli w łazience jest okno, to jeszcze lepiej. Jeśli wyleje się woda, należy ją szybko zebrać.

- Jeśli w łazience czy kuchni są jakieś szczeliny, należy je jak najszybciej załatać. Rybiki lubią tam przebywać w ciągu dnia, aby w nocy czy podczas naszej nieobecności w ciągu dnia wyjść i się najeść tym, co znajdą.

- Należy utrzymywać porządek. Ta zasada obowiązuje zawsze. Należy posprzątać szafki kuchenne, posprawdzać, czy nie ma nigdzie wysypanej mąki czy cukru. Produkty sypkie można przechowywać w specjalnych pojemnikach do żywności, które pełnią też funkcje estetyczne i ozdobne. W łazience również należy sprzątać regularnie, aby w żadnym kącie nie było mokro.

- Rybiki żywią się także tekturą, więc fakt ten można wykorzystać do ich zwabienia. Na kawałek tektury należy nalać miód i pozostawić na noc w miejscu, w którym się pojawiały. Zwabione zapachem tektury przykleją się do miodu, a ten uniemożliwi im ucieczkę. Taką tekturę należy spalić w piecu albo zalać gorącą wodą. Powtarzać aż do ich całkowitego wytępienia.

 

Uwaga:

Można też zastosować chemiczne środki czystości, ale myślę, że to ostateczność. Zawsze lepiej zastosować domowe sposoby, które nie są szkodliwe ani dla naszego zdrowia, ani dla środowiska, w którym żyjemy.

Kurz w domu? Sprawdź, jak się go pozbyć!
Jak pozbyć się zapachu z szafy?
Jak się pozbyć brzydkiego zapachu z butów?
Plamy na dywanie? - sprawdź czym je usunąć
Jak usunąć plamy z wina?
Jak radzić sobie z kulinarnymi wpadkami?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.